Mayim Bialik o bezplenkové metodě:

| Video: Youtube

Bezplenková metoda není žádnou novinkou. Jak uvádí zdravotní portál Healthline, po tisíciletí ji používali lidé po celém světě. A běžně se praktikovala ještě několik generací zpět, před rozmachem plen.

Praktikovat ji může každý. Stačí kyblík, nad kterým je možné malé miminko přidržet v klubíčku a trocha trpělivosti. Díky bezplenkové metodě mohou rodiče ušetřit nemalé částky za pleny, i životní prostředí.

Metodu praktikovala i seriálová hvězda

O zkušenosti s bezplenkovou metodou se na svém youtube kanálu podělila hvězda ze seriálu Teorie velkého třesku, Mayim Bialik. 

„Ve věku deseti měsíců, ještě než můj syn uměl chodit, mluvit, dokonce dříve, než přijímal běžnou stravu, dokázal spolehlivě znakovat, že potřebuje na nočník,“ popisuje svou zkušenost Bialik, herečka, autorka knih a neurovědkyně.

Její video se dočkalo téměř 1,5 milionu zhlédnutí. Sama Bialik však přiznává, že bezplenková metoda není pro každého. „V prvních měsících představuje opravdu velký závazek,“ uzavírá Bialik.

Kolik ušetříte bez plenek:

  • Podle zdravotního portálu Healthline, který na sociálních sítích sleduje přes 1,5 milionu lidí, spotřebuje průměrné dítě za první rok života 3000 plen.
  • U nejlevnějších jednorázových plen na českém trhu zaplatíte 3,20 korun za plenku nejmenší velikosti. U dražších značek se cena vyšplhá až na 15 korun za jedinou plenu.
  • Minimální roční investice do jednorázových plen tedy vychází na 10 tisíc korun, klidně můžete ovšem utratit až trojnásobek.

BKM: Bezplenková komunikační metoda

Bezplenkovka je především o komunikaci. A ta musí probíhat oboustranně. Miminko dává signály najevo, že se potřebuje vyprázdnit. Rodič naopak může dítěti pomoci poznat, že teď je vhodný čas. Stačí při vysazení na nočník používat pravidelně stejný zvuk nebo slovo.
Se svou zkušeností s bezplenkovkou se na svém webu podělila i Michaela Kačírková, známá na sociálních sítích jako Dětská fyzio máma.

„Už před otěhotněním jsem o BKM slyšela, přišlo mi to zajímavé, ale víc jsem nad tím nepřemýšlela,“ přiznává.

Později bezplenkovou metodu začala sama používat. „Postupně jsem začala sledovat, jak se dcera chová předtím, než se vyprázdnila a snažila se ji ‚vysadit na záchod‘. Toto jsme doma začali zkoušet před jejím třetím měsícem. Můžete vysadit miminko nad záchod, nad umyvadlo, nad nočník, jsou dokonce i nočníky na tuto metodu,“ vysvětluje.

Na kyblíku bez bolesti bříška

Podle webu neziskové organizace Dítě bez plenky trpí kojenci na bezplenkové metodě méně zácpou a bolestmi břicha. A to především díky přirozenější pozici při vykonávání potřeby. Rodič totiž drží miminko zády k sobě v pevném klubíčku. Dítě se tak vyprázdní mnohem snáz, bez přehnaného tlačení v leže.

Historie a současnost plen:

  • Moderní pleny se začaly poprvé objevovat v 19. století. Byly vyrobeny z bavlny
  • Před vynálezem látkové pleny se pod děti umisťovala zvířecí kůže, mech i tráva
  • První použitelná jednorázová plena vznikla v roce 1936 ve Švédsku, jak uvádí například web Třídění odpadu
  • Téměř 20 % plen, které se v Evropě spotřebují, vyrábí závod v Hrádku na Liberecku. O továrně se dočtete na stránkách Libereckého Deníku zde.
  • Podle Environmentálního programu OSN putuje každý den na skládku nebo do spaloven 250 milionů jednorázových plen.

Začít se dá už v porodnici

S bezplenkovkou mohou rodiče začít ihned po narození dítěte. Na kyblík se miminko vysazuje hned po probuzení, před a po kojení nebo krmení. Rodič postupně vysleduje signály, kterými si dítě samo říká o vykonání potřeby. U nejmenších to bývá kroucení, grimasy. Některé děti se odtrhnou od lahvičky nebo prsu, to je správná chvíle miminko na kyblík vysadit.

Porodní asistentka o bezplenkové metodě:

Bezplenková metoda. Klidně i s plenkou

Bezplenkovou metodu si mohou rodiče přizpůsobit svým potřebám. Mnozí na noc nebo při cestování volí jednorázovou nebo látkovou plenu. U větších dětí poslouží učící kalhotky se savou vrstvou pro případ nehod. „Většina rodičů používá plenu jako zálohu, na noc nebo při delším cestování,“ vysvětluje na svém webu Andrea Olson, autorka knihy Bez plenky, v originále Go Diaper Free.