Kdy děti obvykle začínají navštěvovat zájmové kroužky? Děje se tak už v předškolním věku, který je pro něco takového ideální. Vyplývá to ze slov Radky Dobiášové ze společnosti Kroužky působící ve školách a školkách po celé republice.

„Kroužky jsou přizpůsobeny dětským možnostem v tomto věku. Plně si uvědomujeme, že dítě neudrží pozornost více než dvacet minut a podobně. Proto je naše výuka u tak malých dětí vlastně hrou,“ dodala pro Deník Dobiášová s tím, že to platí zejména u angličtiny.

Kurzy společnosti Kroužky:

| Video: Youtube

Ta zároveň patří mezi nejoblíbenější volnočasové aktivity. „Kroužky angličtiny máme rozdělené podle znalostí dětí. Rodiče naše jazykové kroužky berou jako doplněk školní výuky, což tak samozřejmě je a také nám to lichotí. Velmi si dáváme záležet na výběru lektora, který kroužek učí. Nejde jen o to, aby angličtinu uměl, ale aby také dokázal děti zaujmout. Kroužek je musí bavit a musí si udržet lásku k jazyku,“ řekla Radka Dobiášová.

Děti se jazyka nebojí

Podle ní si někteří rodiče stěžují, že jejich dítě chodí ve školce už druhým rokem na angličtinu, a přesto nic neumí a nemluví. „Rodiče pak ale na dovolené v zahraničí zjistí, že se dítě cizího jazyka nebojí a nestydí se. Na pískovišti klidně anglicky řekne: Já jsem Maruška a je mi pět let. I takové příběhy slyšíme,“ popsala Radka Dobiášová.

close Z činnosti společnosti Kroužky. info Zdroj: Se souhlasem společnosti Kroužky zoom_in Z činnosti společnosti Kroužky.

Na tom, že děti navštěvují zájmové kroužky už v předškolním věku, se shoduje také Lucie Gombitová, zástupkyně spolku Kamarádi, který funguje ve Stochově na Kladensku. „Nejčastěji začínají chodit s rodiči už od čtrnáctého měsíce věku. Samostatně pak docházejí od první třídy základní školy,“ uvedla Gombitová.

I zde patří mezi oblíbené volnočasové aktivity angličtina. Navštěvují ji účastníci starší pěti let. Věkovou kategorii starší patnácti měsíců zase baví hudební kroužek Notičky. Zájemci ve školním věku pak často navštěvují i Muzikohrátky. Mnoho fanoušků mají také volnočasové aktivity Šikovné ručičky a Mláďátka. Druhý stupeň základní školy nejvíce navštěvuje hlavní kroužek, který nese název spolku – Kamarádi.

„Nabízíme ale i další aktivity. Například Jógu pro maminky s dětmi, pro dospělé, Deskohraní, Pokémony, Pohybovky, Zumbu a tak dále,“ řekla Gombitová.

V nabídce nechybí ani Vědecká laboratoř

Různorodé aktivity zájemcům nabízí také společnost Kroužky. „Jsou to kroužky sportovní, například Florbal, Badminton, Futsal, Fotbalová akademie, Bojové sporty, Aerobik, Gymnastika, Sportovní a míčové hry, kroužky taneční, pak kroužky tvořivé a edukativní jako například kroužky angličtiny. Dále máme v nabídce Vědeckou laboratoř, IT kroužky, 3D tvorbu, Robotiku s legem nebo z jiné oblasti například kroužky Vaření, 112 – Mladý záchranář a tak dále,“ jmenuje Radka Dobiášová s tím, že společnost nabízí nejširší nabídku volnočasových aktivit v České republice.

Nabídka kroužků na školách se ale liší. Záleží totiž na tom, jaké volnočasové aktivity daná instituce preferuje, které z nich společnosti dovolí nabídnout a zda se kroužky naplní tak, aby se mohly od října otevřít.

Cena kroužku se liší podle regionu, jelikož každá škola si účtuje jiné poplatky za pronájem prostor, kde volnočasová aktivita probíhá. Velkou roli pak hraje množství pomůcek na danou aktivitu.

close Projekt Miminka a maminky. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in Projekt Miminka a maminky. „Sportovní kroužky tím pádem patří mezi ty nejlevnější. Vystačíte si totiž s vybavením tělocvičen. Dražší je keramika nebo tvořivé kroužky. Ceny se ale pohybují zhruba od 1500 do 3500 korun za jedno pololetí, které obsáhne patnáct lekcí,“ dodala Dobiášová.

Rodiče dětí v předškolním a nižším věku, které navštěvují stochovské Kamarády, pak zaplatí za jednu schůzku sto korun. Stejně stojí i Muzikohrátky a takzvané Pohybovky.

„Kroužky Mláďátka, Pokémon, Hravá, 3D kroužek a další stojí 1500 korun na půl roku. Je to zhruba 70 korun na hodinu,“ uzavřela Lucie Gombitová.