VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRACHATICE

Okresní město Prachatice je jedno z nejzdobnějších v jižních Čechách. Střed města s renesanční výstavbou byl vyhlášen městskou památkovou rezervací.
Prachatice leží v Šumavském podhůří pod vrchem Libín ve výšce 561 m nad mořem na Živném (Bělečském) potoce.
Původní osada vznikla při obchodní Zlaté stezce, po níž se dopravovala do Čech sůl, a náležela již od 11. století vyšehradské kapitule. Stávala pravděpodobně na místě dnešních Starých Prachatic. Nové město bylo založeno na počátku 14. století kolem prostorného náměstí, v jehož rohu byl zároveň s městem stavěn také kostel. Prvně jsou Prachatice uvedeny v roce 1323 jako město s právem opevnění. Nabylo poměrně rychle velkého významu a získalo řadu výsad potvrzujících jeho výhradní postavení související s dovozem soli (město mělo výhradní právo na dovoz, uskladňování a další prodej pasovské soli). V roce 1420 bylo město vypáleno husity.
Zdroj: http://mesto.prachatice.cz

OBRAZEM: Koncert pro hospic pod taktovkou Raduš a Jituš

Prachatice - Benefiční koncert, jehož výtěžek byl už podruhé pro prachatický Hospic sv. Jana N. Neumanna a nově také pro Vládíka Vidláše z Vimperka, uspořádaly sestry Raduš a Jituš.

OBRAZEM: Prachatičtí motorkáři uzavřeli silnice jízdou pro hospic

Prachatice - Sobota 13. října byla posledním dnem motorkářské sezony na Prachaticku.

Ohlédnutí za výsledky voleb v Prachaticích

Prachatice - Je po komunálních volbách a karty v Prachaticích jsou rozdány. Odhady, zda prachatická radnice zůstane pod vedením Martina Malého, nebo dojde na střídání stráží, jsou předčasné.

Miroslav Lorenc (ANO) může rozhodnout o vládě ve městě

Prachatice - Vítěz voleb v Prachaticích, současný starosta Martin Malý a jeho Nezávislí hledají shodu v předvolebních programech mezi Nezávislými a dalšími subjekty.

OBRAZEM: Vzpomínky na život v České republice

Prachatice - Vzpomínkový den připravili v Prachaticích Klub vojenských důchodců a město Prachatice na sv. Václava na Velkém náměstí.

Žáci s pomocí Zdravé 5 uvařili tříchodové menu

Prachatice - V měsíci září navštívila Základní školu Vodňanská fyzioterapeutka, instruktorka jógy, odbornice na zdravou výživu a lektorka z programu Zdravá 5 paní Balounová.

Skřítci ze Zlaté stezky vítali budoucí prvňáčky

Prachatice - Budoucí prvňáčci ze všech prachatických mateřských škol zašli do prachatické Základní školy Zlatá stezka. Žákovská rada pro ně připravila program.

Prachatické ulice hyzdí nepořádek

Prachatice – Plastové láhve, nedopalky a další nepořádek hyzdí Prachatice. Asi nejhorší stav je v ulici Primátorská. Kromě odpadků pod lavičkou bylo zničené i opěradlo u jedné z laviček.

Nepropásněte! V Deníku představíme prvňáčky ze ZŠ v Národní ulici v Prachaticích

Prachatice - Noví žáčci se ještě ani nestihli pořádně rozkoukat v lavicích své první třídy a už budou mít své první tablo!

OBRAZEM: Městské slavnosti Prachatice

Prachatice - Městské slavnosti.

Malování a opékání bylo zase super

Vimperk - Malování na asfalt a opékání špekáčků se konalo už asi počtvrté a zase to bylo skvělé.

Klarinetový soubor Prachatice na německých koncertech

Prachatice - Klarinetový soubor Prachatice v těchto dnech absolvoval dvojici německých koncertů v bavorských městech Bayerische Esenstein a Freyung.

Happy Cofee představuje obrazy Petra Mitro

Vimperk - V pátek 7. září se v Happy Cofee ve Vimperku uskutečnila vernisáž obrazů výtvarníka Petra Mitro.

Strunkovičtí zazářili

Strunkovice nad Blanicí - Ve čtvrtek 6. září se uskutečnil Trojboj dětských družstev o putovní pohár mikroregionu Vlachovo Březí.

Cihly, malta, sádrokartony: Prachatický bazén se mění

Prachatice – Zvenčí vypadá prachatický bazén jakoby dělníci přistavovali další jeho část.

OBRAZEM: Běh pro zdraví v Prachaticích

Prachatice - Druhý školní den si prachatičtí školáci užili venku. Základní škola Zlatá stezka už deset let pořádá Běh pro zdraví.

Prachatice: Srážka aut v centru města

Prachatice - Dopoledne 1. září nebylo šťastné pro řidiče postaršího VW Transporter a téměř nového SUV Dacia.

Děti z Běloruska se bavily

Prachatice - Město Prachatice ve spolupráci s Diecézní charitou České Budějovice se podílelo na projektu zahraniční humanitární pomoci pro děti z Běloruska, pro děti nemocné, sociálně slabé, které žijí v oblastech postižených černobylskou jadernou havárií.

Um prachatických seniorů doputoval do Písku

Prachatice - Putovní výstava seniorek z Prachatic – Obrazy ze složených puzzlů a obrázky z omalovánek pro seniory, byla umístěna v Písku v domově seniorů zařízení SeneCura.

Stavební firmu KreBul nemá

Prachatice – Do otevírání obálek se měla v uplynulém týdnu pustit komise, která chtěla vybrat firmu na stavební úpravy půdních prostor Domu na křižovatce. Nikoho ale vybrat nemohla.

OBRAZEM: Prachatičáci koštovali pivo

Prachatice - V sobotu 11. srpna na prachatickém náměstí rozložily stánky malé pivovary. K ochutnávání pěnivého moku vyhrávaly kapely do půlnoci.

Závoru zničil neznámý vandal

Prachatice - Policisté šetří poškození cizí věci. Dosud neznámý pachatel poškodil v polovině července 2018 vstupní závoru do areálu jedné prachatické firmy v Prachaticích.

S ukradenou kartou platil hned čtyčikrát

Prachatice - Policisté šetří krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Závody do vrchu na více než dva dny zavřou hlavní tah na Volary

Prachatice – Přes čtyřicet kilometrů najedou dnes řidiči po objížďce, pokud se vyrazí na cestu z Prachatic do Volar. Silnici z Prachatic na Libínské Sedlo až do nedělního večera zavřou Závody do Vrchu.

Stovky lidí zamířily za brány Huláku

Prachatice – Až jedenáct stovek návštěvníků se zvládlo prostřídat v extrémních teplotách letošního léta za jeden den na Veřejném koupališti Hulák v Prachaticích. 

Horolezec se podělil o své zážitky

Prachatice /OBRAZEM/ - Horolezce Ivo Grabmüllera, který v květnu zdolal Mount Everest a zkompletoval tak Korunu světa nejvyšších hor všech kontinentů, v pondělí přijal na prachatické radnici starosta Martin Malý.

Kandidátky jsou podané

Prachatice – Úterní 16. hodina byla posledním momentem, kdy volební strany podat k registraci své kandidátní listiny do letošních komunálních voleb. Ještě v úterý je podávaly tyto strany, které se chtějí se svými kandidáty dostat do vedení města Prachatice.

Zloděj bral peníze i šperky

Prachatice - Dosud neznámý pachatel vnikl přesně nezjištěným způsobem, bez použití násilí, během uplynulých čtrnácti dnů do rodinného domu v Prachaticích.

Míčový trojboj pro Turka s Bízkem

Prachatice - Tradiční Prachatický míčový trojboj byl v sobotu na programu v areálu Tenisového klubu Prachatice. Dvanáctka družstev se utkala v tenise, nohejbale a kopání pokutových kopů.

KreBul může začít stavět

Prachatice – Do první etapy rozsáhlé rekonstrukce svého sídla se může pustit prachatický KreBul o.p.s. Podařilo se mu uspět s žádostí o dotaci, a tak v domě, kterému Prachatičtí říkají Dům na křižovatce, vznikne komunitní centrum a celkově se změní na bezbariérový.

Park k procházkám neláká

Prachatice – Na situaci ve Štěpánčině parku si stěžují Prachatičtí. Podle nich se v posledních měsících zhoršuje. Spící lidé na lavičkách, popíjení alkoholu nebo hluk.

Kam s bolavými zuby?

Prachaticko - Zubní víkendová pohotovost na Prachaticku:

V nádobách končí nejen listí, ale i lahve

Prachatice – Pytlíky, PET lahve, ale třeba i oblečení. To vše nacházejí zaměstnanci prachatického Sběrného dvora a Kompostárny po svozu nádob na bioodpad.

Růžová vila má už majitele

Prachatice – Budova, kterou před čtyřmi lety opustili policisté, má nového majitele.

Synagoga slaví 190 narozeniny

Čkyně – Sto devadesáté výročí slaví v letošním roce čkyňská synagoga. Ke svým narozeninám si mimo jiné nadělila v sobotu 21. července i koncert Jany Lewitové, v jejímž podání zazněly sefardské písně.

OBRAZEM: Vimperský Frňák už pošesté

Vimperk - V duchu 100. výročí založení republiky se nesl v pátek 20. a v sobotu 21. července již šestý ročník v pořadí Vimperského Frňáku.

OBRAZEM: Setkání trucků

Lažiště - Několik desítek trucků se sjelo do obce Lažiště nedaleko Prachatic na tradiční Truck day.

Srážka vozidla a cyklisty skončila zraněním

Prachatice - Před křižovatkou v ulici Slámova se srazil ve středu 18. července osobní automobil s cyklistou.

Kapli sv. Markéty město zpřístupní až na podzim

Prachatice – Kaple sv. Markéty na lázních je oficiálně otevřena od pátku 13. července. Zatím ale podle slov Martina Malého, starosty Prachatic, zůstane uzamčena a veřejnost se tam dostane pouze s průvodcem.

Silnice do Českého Krumlova končí v Chrobolech

Prachatice – Oprava vozovky z Prachatic na Český Krumlov začala v pondělí a skončí 14. září. Zatím ale řidiči dojedou do Chrobol. Ti, kdo by chtěli do Smědče či Českého Krumlova, musejí přes Lhenice.

Z auta před domem ukradl zloděj doklady a kartu

Prachatice – V noci na čtvrtek 12. července se vloupal do černé dodávky Fiat Ducato zaparkované v ulici Pod Cvrčkovem v Prachaticích neznámý zloděj. 

Hrátky v lese si užijí i náctileté děti

Prachatice - Plán Jiřího Macharta, ředitele DDM, Radovany Kutlákové, šéfky Sportovního zařízení Prachatice a místostarosty Jana Klimeše dostat do lesa na Lázních sv. Markéty děti všeho věku i dospělé je zase o něco blíž.

OBRAZEM: Zástupci prachatického KreBul jeli na zkušenou do Liberce

Prachatice - KreBul, o. p. s. Prachatice navštívila Komunitní středisko KONTAKT Liberec, které je příspěvkovou organizací Statutárního města Liberec.

Letní měsíce neslouží jen k rekreaci, ale i uzavírkám a opravám silnic

Jižní Čechy - Velký test psychické odolnosti absolvují rok co rok řidiči hlavně v období letních prázdnin. A letos to nebude jinak.

Z Prachatic na Krumlov čekají řidiče objížďky a uzavírky

Prachaticko - Od pondělí 9. července je uzavřen hlavní tah silnice II/143 z Prachatic do Smědče. Koordinace opravy je složitá, ale lidem z obcí po trase cestáři vyjdou vstříc. 

Klarinetisté přivezli z Bratislavy zlatou cenu

Prachatice, Bratislava - Klarinetisté Jan Hovorka, Petr Chalupský, Tomáš Janoušek a Jiří Pecka z Prachatic se v minulém týdnu zúčastnili Mezinárodního mládežnického hudebního festivalu v Bratislavě a soutěžní výkon Klarinetového souboru byl vyhodnocen vysokým počtem bodujících porotců tak, že se stal vítězem celé kategorie.

Opustili nás

Prachaticko - Na Prachaticku v uplynulých dnech zemřeli:

Kam na bohoslužbu?

Prachaticko - Přinášíme vám přehled nedělních bohoslužeb na Prachaticku.

Hokejbalistky Highlanders si zahrály s Velkou Británií

Prachatice - Sedmička hokejbalistek Highlanders HBC Prachatice vyrazila do Přerova.

Kam s bolavými zuby?

Prachaticko - Zubní pohotovost na Prachaticku o státních svátcích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT