VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRACHATICE

Okresní město Prachatice je jedno z nejzdobnějších v jižních Čechách. Střed města s renesanční výstavbou byl vyhlášen městskou památkovou rezervací.
Prachatice leží v Šumavském podhůří pod vrchem Libín ve výšce 561 m nad mořem na Živném (Bělečském) potoce.
Původní osada vznikla při obchodní Zlaté stezce, po níž se dopravovala do Čech sůl, a náležela již od 11. století vyšehradské kapitule. Stávala pravděpodobně na místě dnešních Starých Prachatic. Nové město bylo založeno na počátku 14. století kolem prostorného náměstí, v jehož rohu byl zároveň s městem stavěn také kostel. Prvně jsou Prachatice uvedeny v roce 1323 jako město s právem opevnění. Nabylo poměrně rychle velkého významu a získalo řadu výsad potvrzujících jeho výhradní postavení související s dovozem soli (město mělo výhradní právo na dovoz, uskladňování a další prodej pasovské soli). V roce 1420 bylo město vypáleno husity.
Zdroj: http://mesto.prachatice.cz

OBRAZEM: Prachatičáci koštovali pivo

Prachatice - V sobotu 11. srpna na prachatickém náměstí rozložily stánky malé pivovary. K ochutnávání pěnivého moku vyhrávaly kapely do půlnoci.

Závoru zničil neznámý vandal

Prachatice - Policisté šetří poškození cizí věci. Dosud neznámý pachatel poškodil v polovině července 2018 vstupní závoru do areálu jedné prachatické firmy v Prachaticích.

S ukradenou kartou platil hned čtyčikrát

Prachatice - Policisté šetří krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Závody do vrchu na více než dva dny zavřou hlavní tah na Volary

Prachatice – Přes čtyřicet kilometrů najedou dnes řidiči po objížďce, pokud se vyrazí na cestu z Prachatic do Volar. Silnici z Prachatic na Libínské Sedlo až do nedělního večera zavřou Závody do Vrchu.

Stovky lidí zamířily za brány Huláku

Prachatice – Až jedenáct stovek návštěvníků se zvládlo prostřídat v extrémních teplotách letošního léta za jeden den na Veřejném koupališti Hulák v Prachaticích. 

Horolezec se podělil o své zážitky

Prachatice /OBRAZEM/ - Horolezce Ivo Grabmüllera, který v květnu zdolal Mount Everest a zkompletoval tak Korunu světa nejvyšších hor všech kontinentů, v pondělí přijal na prachatické radnici starosta Martin Malý.

Kandidátky jsou podané

Prachatice – Úterní 16. hodina byla posledním momentem, kdy volební strany podat k registraci své kandidátní listiny do letošních komunálních voleb. Ještě v úterý je podávaly tyto strany, které se chtějí se svými kandidáty dostat do vedení města Prachatice.

Zloděj bral peníze i šperky

Prachatice - Dosud neznámý pachatel vnikl přesně nezjištěným způsobem, bez použití násilí, během uplynulých čtrnácti dnů do rodinného domu v Prachaticích.

Míčový trojboj pro Turka s Bízkem

Prachatice - Tradiční Prachatický míčový trojboj byl v sobotu na programu v areálu Tenisového klubu Prachatice. Dvanáctka družstev se utkala v tenise, nohejbale a kopání pokutových kopů.

KreBul může začít stavět

Prachatice – Do první etapy rozsáhlé rekonstrukce svého sídla se může pustit prachatický KreBul o.p.s. Podařilo se mu uspět s žádostí o dotaci, a tak v domě, kterému Prachatičtí říkají Dům na křižovatce, vznikne komunitní centrum a celkově se změní na bezbariérový.

Park k procházkám neláká

Prachatice – Na situaci ve Štěpánčině parku si stěžují Prachatičtí. Podle nich se v posledních měsících zhoršuje. Spící lidé na lavičkách, popíjení alkoholu nebo hluk.

Kam s bolavými zuby?

Prachaticko - Zubní víkendová pohotovost na Prachaticku:

V nádobách končí nejen listí, ale i lahve

Prachatice – Pytlíky, PET lahve, ale třeba i oblečení. To vše nacházejí zaměstnanci prachatického Sběrného dvora a Kompostárny po svozu nádob na bioodpad.

Růžová vila má už majitele

Prachatice – Budova, kterou před čtyřmi lety opustili policisté, má nového majitele.

Synagoga slaví 190 narozeniny

Čkyně – Sto devadesáté výročí slaví v letošním roce čkyňská synagoga. Ke svým narozeninám si mimo jiné nadělila v sobotu 21. července i koncert Jany Lewitové, v jejímž podání zazněly sefardské písně.

OBRAZEM: Vimperský Frňák už pošesté

Vimperk - V duchu 100. výročí založení republiky se nesl v pátek 20. a v sobotu 21. července již šestý ročník v pořadí Vimperského Frňáku.

OBRAZEM: Setkání trucků

Lažiště - Několik desítek trucků se sjelo do obce Lažiště nedaleko Prachatic na tradiční Truck day.

Srážka vozidla a cyklisty skončila zraněním

Prachatice - Před křižovatkou v ulici Slámova se srazil ve středu 18. července osobní automobil s cyklistou.

Kapli sv. Markéty město zpřístupní až na podzim

Prachatice – Kaple sv. Markéty na lázních je oficiálně otevřena od pátku 13. července. Zatím ale podle slov Martina Malého, starosty Prachatic, zůstane uzamčena a veřejnost se tam dostane pouze s průvodcem.

Silnice do Českého Krumlova končí v Chrobolech

Prachatice – Oprava vozovky z Prachatic na Český Krumlov začala v pondělí a skončí 14. září. Zatím ale řidiči dojedou do Chrobol. Ti, kdo by chtěli do Smědče či Českého Krumlova, musejí přes Lhenice.

Z auta před domem ukradl zloděj doklady a kartu

Prachatice – V noci na čtvrtek 12. července se vloupal do černé dodávky Fiat Ducato zaparkované v ulici Pod Cvrčkovem v Prachaticích neznámý zloděj. 

Hrátky v lese si užijí i náctileté děti

Prachatice - Plán Jiřího Macharta, ředitele DDM, Radovany Kutlákové, šéfky Sportovního zařízení Prachatice a místostarosty Jana Klimeše dostat do lesa na Lázních sv. Markéty děti všeho věku i dospělé je zase o něco blíž.

OBRAZEM: Zástupci prachatického KreBul jeli na zkušenou do Liberce

Prachatice - KreBul, o. p. s. Prachatice navštívila Komunitní středisko KONTAKT Liberec, které je příspěvkovou organizací Statutárního města Liberec.

Letní měsíce neslouží jen k rekreaci, ale i uzavírkám a opravám silnic

Jižní Čechy - Velký test psychické odolnosti absolvují rok co rok řidiči hlavně v období letních prázdnin. A letos to nebude jinak.

Z Prachatic na Krumlov čekají řidiče objížďky a uzavírky

Prachaticko - Od pondělí 9. července je uzavřen hlavní tah silnice II/143 z Prachatic do Smědče. Koordinace opravy je složitá, ale lidem z obcí po trase cestáři vyjdou vstříc. 

Klarinetisté přivezli z Bratislavy zlatou cenu

Prachatice, Bratislava - Klarinetisté Jan Hovorka, Petr Chalupský, Tomáš Janoušek a Jiří Pecka z Prachatic se v minulém týdnu zúčastnili Mezinárodního mládežnického hudebního festivalu v Bratislavě a soutěžní výkon Klarinetového souboru byl vyhodnocen vysokým počtem bodujících porotců tak, že se stal vítězem celé kategorie.

Opustili nás

Prachaticko - Na Prachaticku v uplynulých dnech zemřeli:

Kam na bohoslužbu?

Prachaticko - Přinášíme vám přehled nedělních bohoslužeb na Prachaticku.

Hokejbalistky Highlanders si zahrály s Velkou Británií

Prachatice - Sedmička hokejbalistek Highlanders HBC Prachatice vyrazila do Přerova.

Kam s bolavými zuby?

Prachaticko - Zubní pohotovost na Prachaticku o státních svátcích.

Šesťáci z Vodňanky sfrárali do dolu Anna

Prachatice - Třída 6. A se ve čtvrtek 21. 6. 2018 vydala na exkurzi do hornického skanzenu v Příbrami.

Při srážce dvou aut u Hracholusk se zranilo pět lidí

Hracholusky - V úterý 3. července kolem třetí hodiny odpoledne vyjely všechny složky integrovaného systému na hlavní tah silnice na České Budějovice k obci Hracholusky.

Ivo Grabmüller zdolal nejvyšší horu světa

Prachatice - Poprvé k opravdovému horolezectví přičichl prachatický Ivo Grabmüller v roce 2009 a po devíti letech se stal teprve pátým Čechem, který zdolal Korunu světa.

Při odpalování ohňostroje zradila zvukaře technika

Prachatice - Zhruba osmiminutovou prodlevu při spouštění půlnoční pyrotechnické show, která ukončovala v sobotu letošní ročník Slavností Zlaté stezky, způsobila podle slov Jiřiny Dolejškové z odboru kultury MěÚ Prachatice, chyba techniky.

Práce na sídlišti zdrží vícepráce i počasí

Volary - Práce na revitalizaci volarského sídliště se protáhnou.

Fialové Kobry slaví třetí výhru v řadě

Prachatice - Osmý ročník Highlanders cupu uspořádali v sobotu prachatičtí hokejbalisté ve své aréně. Sjela se osmička týmů, které tvořili hráči z celé republiky, a v celodenním maratonu se bylo nač dívat.

OBRAZEM: Highlanders cup opět ovládly Fialové Kobry

Prachatice - Osmý ročník hokejbalového Highlanders cupu odehrála osmička týmů v prachatické hokejbalové aréně.

OBRAZEM: Prachatické slavnosti propojily historii i dnešek

Prachatice - Už po osmadvacáté vzpomínali místní i návštěvníci na dobu, kdy Prachatice byly důležitým zastavením na středověké obchodní tepně.

OBRAZEM: Byty v Budovatelské ulici při opravách vyplavil déšť

Prachatice – Ze zateplování bytového domu v Prachaticích se stala „noční můra“.

Kam na bohoslužbu

Prachaticko - Přinášíme vám přehled nedělních bohoslužeb na Prachaticku.

Highlanders cup zvedá oponu

Prachatice - Osmý ročník hokejbalového Highlanders cupu je tu.

Tadeáš projel Afriku: Chystá se napsat knihu o zážitcích

Praha - Pětadvacetiletý cestovatel z Prachatic Tadeáš Šíma začal svou sólovou expedici Na kole přes Afriku v listopadu loňského roku. Cesta z marockého Tangeru do jihoafrického Kapského města měřila více než 13 000 kilometrů.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden hosté Slavností Zlaté stezky

Prachatický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Prachaticka z let 1918 až 1992.

AKTUALIZUJEME

Vytrvalý déšť plní koryta řek

Jižní Čechy /VIDEO/ - Celodenní vytrvalé a vydatné srážky na jednu stranu pomáhají dohnat dlouhodobý srážkový deficit, na druhou stranu se místy zvedají hladiny některých toků v jižních Čechách.

OBRAZEM: Spartakiáda pod Libínem vyšla na jedničku

Prachatice - Druhý ročník Spartakiády pod Libínem pořádaný centrem STROOM DUB o.p.s. se vydařil úplně báječně.

Běžci mají po celé léto zákaz na ovál

Prachatice – Výrazně omezený pohyb po Městském stadionu v Prachaticích čeká od začátku příštího týdne téměř všechny sportovce.

Kam mizí voda a jak se čistí děti z Vodňanky už vědí

Prachatice - Kam vlastně putuje voda, kterou spláchneme do kanalizace? Jak je možné, že se ze špinavé vody stane opět voda čistá?

KreBul představil své programy

Prachatice - Dobrovolnické centrum Prachatice, jehož zřizovatelem je KreBul, o. p. s., se zúčastnilo Konference k rozvoji dobrovolnictví, kterou pořádalo Komunitní středisko KONTAKT Liberec, p. o. a HESTIA – Národní dobrovolnické centrum, z. ú. Konference se pořádala ve dnech 20. a 21. června v Lidových sadech a tématem bylo „Dobrovolnictví, mezigenerační a komunitní vztahy“.

Prachatičtí včelaři poznávali krásy Slovinska

Prachatice - Tak, jak si prachatičtí včelaři naplánovali akce na rok 2018, odjeli na pár dní mezi 14. až 17. červnem na návštěvu slovinských včelařů.

Montessori sfoukla pět svíček na dortu

Prachatice - S osmi dětmi začínala před pěti lety první prachatická Montessori třída při Základní škole v Národní ulici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT