VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PRACHATICE

Okresní město Prachatice je jedno z nejzdobnějších v jižních Čechách. Střed města s renesanční výstavbou byl vyhlášen městskou památkovou rezervací.
Prachatice leží v Šumavském podhůří pod vrchem Libín ve výšce 561 m nad mořem na Živném (Bělečském) potoce.
Původní osada vznikla při obchodní Zlaté stezce, po níž se dopravovala do Čech sůl, a náležela již od 11. století vyšehradské kapitule. Stávala pravděpodobně na místě dnešních Starých Prachatic. Nové město bylo založeno na počátku 14. století kolem prostorného náměstí, v jehož rohu byl zároveň s městem stavěn také kostel. Prvně jsou Prachatice uvedeny v roce 1323 jako město s právem opevnění. Nabylo poměrně rychle velkého významu a získalo řadu výsad potvrzujících jeho výhradní postavení související s dovozem soli (město mělo výhradní právo na dovoz, uskladňování a další prodej pasovské soli). V roce 1420 bylo město vypáleno husity.
Zdroj: http://mesto.prachatice.cz

KreBul představil své programy

Prachatice - Dobrovolnické centrum Prachatice, jehož zřizovatelem je KreBul, o. p. s., se zúčastnilo Konference k rozvoji dobrovolnictví, kterou pořádalo Komunitní středisko KONTAKT Liberec, p. o. a HESTIA – Národní dobrovolnické centrum, z. ú. Konference se pořádala ve dnech 20. a 21. června v Lidových sadech a tématem bylo „Dobrovolnictví, mezigenerační a komunitní vztahy“.

Prachatičtí včelaři poznávali krásy Slovinska

Prachatice - Tak, jak si prachatičtí včelaři naplánovali akce na rok 2018, odjeli na pár dní mezi 14. až 17. červnem na návštěvu slovinských včelařů.

Montessori sfoukla pět svíček na dortu

Prachatice - S osmi dětmi začínala před pěti lety první prachatická Montessori třída při Základní škole v Národní ulici.

Tenisté bojovali ve třech kategoriích

Lažiště - V rámci sportovního dne Dvory 2018 v Lažišti se konal i dětský tenisový turnaj.

Studenti senioři znají Šumavu z teorie i praxe

Prachatice - Od podzimu se v Českých Budějovicích pravidelně studenti-senioři na přednáškách Univerzity třetího věku Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity obor Šumava - Schwarzenberský plavební kanál. Garantem oboru byl a vlastně stále ještě je plavební ředitel Hynek Hladík.

Kam na bohoslužbu

Prachaticko - Přinášíme vám přehled nedělních bohoslužeb na Prachaticku.

Kam s bolavými zuby?

Prachaticko - Zubní pohotovost na Prachaticku pro víkend 23. a 24. června.

Celé Česko čte dětem ukončila pohádka od Divadla Věž

Prachatice - První polovinu roku 2018 se Městská knihovna Prachatice věnovala sérii programů Celé Česko čte dětem, kterou v letošním ročníku zaměřila na zhudebněnou poezii.

Senioři začali s angličtinou, první rok mají za sebou

Prachatice - První semestr výuky angličtiny v rámci programu Erasmus+ projektu Městské knihovny Prachatice „Learning, smart technology and creativity“ skončil a studenti si tak mohou vyzkoušet získané znalosti během letních měsíců.

OBRAZEM: ZUŠka se rozloučila se školním rokem

Prachatice - Středeční večer patřil dvorek Základní umělecké školy v Prachaticích nejen mladým muzikantům.

OBRAZEM: Je libo smaženici či řízečky?

Prachaticko - To, že houby rostou, není žádnou novinkou. Stačí jen vzít košík a vyrazit do lesa.

OBRAZEM: Sportovci se sjeli do lažišťského areálu

Lažiště - Další ročník tradičního sportovního dne Dvory Open se konal o víkendu v lažišťském sportovním areálu.

Za Marleyho dostal tyran podmínku a musí se léčit

Prachatice - V kauze týraného štěněte Marleyho z Prachatic padl rozsudek.

Plavkyně bojovaly o Zlatý Fez

Strakonice - Tradičního plaveckého závodu Zlatý Fez ve Strakonicích se zúčastnila i trojice plavkyň z Prachatic. Veronika Vitoulová, Markéta Vitoulová i Anna Korytarová zaplavaly velice dobré časy.

Hokejbalistky Highlanders vyrazily na reprezentační sraz

Prachatice - Širší výběr hokejbalové reprezentace dívek v kategorii U16 se zúčastnil o víkendu turnaje mladších žáků v Pardubicích.

Memoriál Jiřího Zoubka staršího vyhrál Pěčnov

Pěčnov - V sobotu se konal na pažitu útulného stadionku v Pěčnově již VII. ročník fotbalového memoriálu starých gard v kopané, hraný jako Memoriál Jiřího Zoubka st.

Dopravu na Prachaticku komplikují uzavírky

Husinec - Minimálně do konce června musejí řidiči počítat s komplikacemi na cestě od těšovické křižovatky ve směru na Vimperk.

Děti na Prachaticku besedovaly o drogách

Prachatice - V rámci celorepublikové protidrogové kampaně ŘEKNI NE DROGÁM – ŘEKNI ANO ŽIVOTU se v úterý ráno sešli účastníci 16. ročníku cyklo-běhu se dvěma stovkami dětí na prachatickém Velkém náměstí.

Ve středu 20. června představíme děti z MŠ Chroboly a Lažiště

Prachaticko - V unikátním projektu postupně Deník představil všechny prvňáčky z Prachaticka.

Tenisté si zahráli na J&B cupu

Prachatice - Antukové kurty TK Prachatice patřily v sobotu 9. ročníku tenisového turnaje čtyřher J&B cupu.

Těla protahují pod širým nebem

Prachatice - Každé úterý se scházejí zájemci v Parku Mládí v Prachaticích, aby pod širým nebem protáhli svá těla.

Oprava železničního přejezdu komplikuje život řidičům i cestování autobusem

Prachatice - Od pondělního rána (18.6.) musejí řidiči na trase Prachatice - České Budějovice využít silnici vedoucí přes Těšovice. Na Vitějovice je zastaví uzavírka a v Prachaticích u obvchvatu práce na železničním přejezdu.

Vacov záchranářský bod nezískal

Prachaticko - Poslední kolo A skupiny fotbalové I.A třídy rozhodovalo jak o postupu, tak i o záchraně pro další sezonu.

Fotbalisté v okrese dohráli sezonu

Prachaticko - Posledním kolem skončil další ročník fotbalových soutěží na Prachaticku.

Zloděje motocyklu prachatičtí policisté vypátrali

Prachatice - Podezření z krádeže a z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání sdělili prachatičtí policisté osmatřicetiletému muži z Prachaticka.

OBRAZEM: Školáci si mohli vybírat z nabídky řemesel

Prachatice - Řemesla, kterým se mohou vyučit, představila v pátek v prachatické pobočce Střední škola a Základní škola Vimperk žákům základních škol.

Opustili nás

Prachaticko - V uplynulých dnech na Prachaticku zemřeli:

Atleti z Vodňanky šli pětkrát "na bednu"

Prachatice - Ve středu 6. června si výběr nejlepších atletů 2. stupně naší školy poměřil síly se sportovci ostatních škol z okresu na Lehkoatletické olympiádě pořádané pod záštitou Asociace školních sportovních klubů ČR.

Dopravní policisté hledají svědky nehod

Prachaticko - Informace k dopravní nehodě, ke které došlo dne 7. června mezi devátou ráno a třetí odpoledne na parkovišti v ulici Netolická před hotelem Ingrid v Netolicích, by potřebovali od svědků prachatičtí dopravní policisté.

Čtenáři prachatické knihovny se těší na prázdniny

Prachatice - Na závěr školního roku pořádá Městská knihovna Prachatice již tradiční pečení buřtů na zahrádce knihovny spojené s dalším zábavným programem.

Chytrá péče pomáhá seniorům zůstat v domácím prostředí

Prachatice - Seminář k „Chytré péči“, využití moderních technologií v sociálních službách, péči o seniory přijela představit do Prachatic (radnici) společnost Chytrá péče, která ji v ČR zajišťuje.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden baráčníci z Prachatic

Prachatický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Prachaticka z let 1918 až 1992.

Zájemci si vyladili tělo i duši na léto

Prachatice - Svaz tělesně postižených, místní organizace Prachatice, nabízí různé aktivity a to nejen pro své členy.

OBRAZEM: Turnaj odehráli pod střechou

Prachatice - Středeční deštivé počasí neodradilo hráče deskové hry 3iQ.

Ve fotbalové B třídě jde ještě o záchranu

Prachaticko - Fotbalová I.B třída má za sebou předposlední kolo a ve skupině B vrcholí boj o záchranu. Stále ještě není rozhodnuto.

Tadeáš jede Afrikou: Náhodné a milé setkání

Namibie, Jihoafrická republika - Poté, co se pětičlenné skupince chlapíků s kameny v rukou na severu Namíbie skoro vydařilo přepadnout Tadeáše Šímu z Prachatic, který jede na kole napříč Afrikou, už prý očekával razantní obrátku k dobrému.

OBRAZEM: Prachatičtí vyrazili na zkušenou na Českokrumlovsko

Prachatice - V rámci Komunitního plánování sociálních a doprovodných služeb ORP Prachatice jsme se tentokrát zaměřili na rodiny s dětmi. Proto jsme navštívili sousední Český Krumlov a jeho CPDM, ICOS Rodinné centrum, ale i Domy s pečovatelskou službou.

Uzavírka jedné etapy je delší

Prachatice – Už více než měsíc pracuje technika v ulici Lesní v Prachaticích. I tato ulice patří k těm, které letos projdou rozsáhlými opravami.

Děti si vyzkoušely judo i fotbal

Prachatice - Pojď si vybrat, co tě baví. Tímto sloganem jsme byli pozváni na hřiště Tatranu, kde 5. června probíhaly ukázky různých sportů.

Včelaři se učili jak na chov matek

Prachatice - Základní organizace včelařů v Prachaticích v souladu s plánem na rok 2018 zorganizovala v sobotu 9. června přednášku pro členy Základní organizace včelařů Prachatice s názvem „Jak si vychovat včelí matky pro vlastní potřebu“.

Osadníci ze Starých Prachatic přivítali léto

Staré Prachatice - Z loňska nové hřiště, pár týdnů nový krb mají osadníci ze Starých Prachatic a Ostrova.

Ředitelka prachatického domova seniorů Hana Vojtová pokřtila novou knihu

Prachatice - Vyšla kniha Jak (ne) přesadit starý strom Hany Vojtové o konceptu Smyslové aktivizace v péči o seniory a osoby s onemocněním demencí. Křest proběhl v rámci mezinárodní konference 31. května v Českých Budějovicích.

Baráčníci se vydali na výlet do areálu lesních her

Prachatice - Tetičky z Obce baráčníků Vitoraz Prachatice se vydaly Taxíkem Maxíkem a pak pěšky na cestu do Areálu lesních her nad Prachaticemi.

Senioři se setkali se školáky, ukončili výstavu

Prachatice - Seniorky z Písku, absolventky Akademie třetího věku při ZUŠ Otakara Ševčíka oboru výtvarného umění po celý měsíc vystavovaly své práce v domě Křižovatka u parku na Zlaté stezce 145 v Prachaticích v rámci cyklu výstav Um seniorů SeniorPointu Prachatice.

Řidič po nehodě odmítl spolupracovat s policií

Prachaticko - K nehodě s lehkým zraněním došlo v neděli 10. června po poledni u obce Chroboly na Prachaticku.

Co je zdravé, nemusí být drahé

Prachatice - Interaktivní seminář pro seniory a jejich pečovatele připravil SeniorPoint Prachatice a město Prachatice ve svých prostorech s Janou Krejsovou.

OBRAZEM: Noc muzeí v Prachaticích

Prachatice - Dvě prachatická muzea už tradičně spojují síly při Noci muzeí.

Opustili nás

Prachaticko - V uplynulých dnech na Prachaticku zemřeli:

Bohoslužby na Prachaticku

Prachaticko - Přinášíme vám přehled nedělních bohoslužeb na Prachaticku.

Zubní pohotovost

Prachaticko - Kam s bolavými zuby na Prachaticku o víkendu?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT