Předchozí
1 z 5
Další

Základní školu začal a ukončil ve vimperských sportovních třídách, po nich následovalo vimperské gymnázium. Na pár let sice utekl do Prahy, aby vystudoval meteorologii, ale na Šumavu se zase vrátil. To se psal rok 1998 a Luděk Sáska nastoupil do Lyžařského areálu na Zadově jako vedoucí provozu. Chtělo to změnu, a tak zase na čas odešel za prací do hlavního města. Zadov a Šumava mu jsou osudné, a tak se v roce v 2011 vrátil. A vzal místo ředitele Lyžařského areálu Zadov. Je tam dodnes.

Ředitel lyžařského areálu Zadov Luděk Sáska.Zdroj: Deník

Šéfuje přibližně šesti desítkám lidí. A práce to není jen v zimní sezoně. Přes léto musí tahle parta vyladit areál, veškeré jeho zázemí a techniku tak, aby zimní sezona byla na jedničku. „Opravujeme rolby a skútry, provádíme revize vleků, kontrolujeme a hledáme nové lidi, kteří jsou schopní vykonávat zimní práci,“ popisuje.

On jako ředitel lyžařského areálu by prý zvládnul práci na téměř každé pozici. „Vím o čem ta které pozice je, musel bych se zaškolit, ale šlo by to. Jsou pozice, na které si netroufnu,“ přiznává a jedním dechem dodává: „Netroufnu si na rolbaře. Na tuhle práci musí mít člověk speciální vlohy. Já jsem schopen popojet dopředu a dozadu, tam končím.“

Foto č. 2Zdroj: Deník

Ředitelování na Zadově Luďka Sásku baví. Je doma na Šumavě, kde má celou rodinu, oblíbenou šumavskou přírodu a sport. Sportem totiž u Sáskových žije celá rodiny. Jeho práce obnáší nejen neoblíbené papírování, které považuje za nutné zlo, ale pro návštěvníky skryté technologie. Ať už jde o lanovky, systém zasněžování či sněžná děla. „To jsou věci, s nimiž se člověk nesetkává denně. Mám rád všechno kolem lyžování, jsem prostě lyžař. A k tomu jsem vystudovaný meteorolog, takže mě baví počasí a všechno kolem sněhu. A výroba technického sněhu je hodně zajímavá záležitost. Bavit mě to nikdy nepřestane,“ tvrdí.

Foto č. 3Zdroj: Deník

Luděk Sáska a jeho parta z lyžařského areálu mají radost z každé novinky, která se povede. Naposledy to byla stavba čtyřsedačky na Kobyle. „Já si to prožil od zbourání starého vleku až po uvedení nového do provozu. To byly pekelné tři měsíce,“ směje se. Je rád, že se povedl rekonstruovat skokanský můstek na rozhlednu. Návštěvníci areálu kroutili hlavami, proč se neskáče, že tam bývaly skvělé závody. Jenže ty poslední na Zadově byly v roce 1995. „Není, kdo by tu skákal, nemáme oddíl, proto jsme přemýšleli o využití. To se nakonec, myslím, povedlo,“ myslí si. Rekonstrukce na Rozhlednu Skokanský můstek se uskutečnila v roce 2014 a dnes ji navštíví až pětadvacet tisíc lidí ročně.

Teď se těší na další novinky. Během letoška by totiž na Zadově chtěli postavit zásobárnu vody na zasněžování. „A pokud to všechno dobře dopadne, tak postavíme multifunkční objekt v areálu Kobyla, který návštěvníci ocení. Tam budou prostory pro restauraci, velká terasa, sociální zařízení a moderní prostory pro servis a úschovnu lyží. To je věc, která má v moderním areálu být,“ uzavírá Luděk Sáska.

Foto č. 4Zdroj: Deník

Turistům v zimě by doporučil stopu ze Zadova na Stachy, přes Churáňovské louky. „Loni se to povedlo a jezdilo se tam skoro dva měsíce,“ říká a trochu se zakaboní, protože letos to nevyšlo. V létě by turisty vyslal na procházku do údolí Losenice, směrem na Popelnou s vyústěním na populární místo U Matesa, tam je krásná příroda.

Foto č. 5Zdroj: Deník