Předchozí
1 z 5
Další

Hanka Vojtová s publikacemi, která nedávno napsala.Zdroj: Deník / Jana Vandlíčková

Je to je pár dní, co spatřila světlo světa knížka Musíme si pomáhat z pera Hany Vojtové, ředitelky prachatického Domova seniorů Mistra Křišťana. Vznikla na základě rozhlasového vysílání se stejnojmenným názvem. „Naším cílem bylo a je dostat se k lidem, kteří pečují doma o svého seniora,“ vypráví Hana Vojtová, která se několik let vzdělává, zjišťuje, snaží pochopit a dál předává své zkušenosti v péči o seniory s demencí. Kniha, která ještě ani není na pultech knihkupectví, je vlastně „příručkou“ pro člověka, který má doma seniora s demencí a rád by věděl, jak se o něj postarat tak, aby to bylo co nejvíce účinné a klidné.

Smyslová aktivizace v podobě vzpomínek na velikonoční tabuli. Foto poskytla: Hana VojtováZdroj: Deník / Redakce

Právě lidé, kteří pečují doma o seniory jsou ti, kteří mnohdy nemají pečovatelské vzdělání. Jen těžko si ho mohou doplnit, protože musejí pečovat, a mají spousty otázek. „Protože jsem chtěla, aby se domácím pečovatelům lépe četlo a pamatovalo, doplnila jsem knihu, která je vlastně jakýmsi průvodcem domácího pečovatele, komiksovými obrázky od Lucie Jaškové,“ ukazuje autorka knihy.

Komiksové zobrazení v knize Musime si pomáhat. Poskytla: Hana VojtováZdroj: Deník / Redakce

Právě Hana Vojtová po létech praxe dokáže zodpovědět kdejakou otázku takových domácích pečovatelů. „Oni hlavně musejí pochopit, proč se demencí nemocní senioři takto chovají. Proto pro domácí pečující připravujeme kurzy, které plánujeme mít on-line, protože domácí pečovatelé za sebe hledají náhradu jen těžko,“ popisuje ředitelka domova, která sbírá úspěchy také při smyslové aktivizaci.

Smyslová aktivizace je připravena. Péct se bude rebarborový koláč. Foto poskytla: Hana VojtováZdroj: Deník / Redakce

Hana Vojtová si podobnou situací prošla v rodině. „Měli jsme takhle nemocnou babičku, ale tehdy jsem o tom nevěděla vůbec nic a ptala jsem se stejně jako lidé, kterým dnes odpovídám na jejich otázky,“ vysvětluje. Po rodinné zkušenosti ještě nebyl ten správný důvod pro napsání první z knih. „To přišlo až mnohem později, studovala jsem, jak demencí nemocný mozek funguje a v praxi jsem ověřila možnosti, jak takto nemocné seniory podpořit,“ říká.

Smyslová aktivizace v podobě rozkvetlých kosatců. Foto poskytla: Hana VojtováZdroj: Deník / Redakce

Kniha Musíme si pomáhat je pro Hanku Vojtovou čtvrtá. Na podzim připravuje pokračování knihy Jak se vaří smyslovka. Ta bude zase určena pro pečovatele v domovech seniorů. Hanka Vojtová totiž po třináctileté zkušenosti z prachatického domova ví, co při smyslové aktivizaci, které se věnuje deset let, na seniory zabírá a při jakých situacích se cítí spokojení.