S velkou lítostí a smutkem jsme přijali zprávu, že zemřel prachatický autor, skladatel a pedagog pan František Jančík. 

Dovote, abychom touto cestou poděkovali Františkovi za jeho tvorbu nejen pro Klarinetový soubor Prachatice, ale ostatní hudební spolky a muzikanty nejen v našem městě. 

František Jančík se narodil 1. srpna 1935 v moravských Vizovicích. Maturoval na gymnáziu v Uherském Brodě, kde se mu dostalu hudebních základů. Jeho učitelem byl Emil Hába, absolvent varhanické školy Leoše Janáčka. Na pražské konzervatoři studoval klavír, skladbu, hru na cimbál a klarinet. Po absolutoriu pobyl dva roky v Uměleckém vojenském souboru Praha a od roku 1961 působil jako korepetitor a sólista ve Státním souboru písní a tanců. Dva roky účinkoval v Laterně Magice a absolvoval jejich zájezdy. V letech 1963 - 68 byl uměleckým vedoucím cimbálového orchestru Vysoké školy ekenomické. V roce 1974 byl na základě konkurzu přijat na Státní pražskou konzervatoř jako profesor klavírního doprovodu. Od roku 1983 byl osm let členem Pražského komorního baletu Pavla Šmoka. V roce 1975 a od roku 1991 interně přijat na taneční katedru Akademie múzických umění, kde skončil v roce 2005. Od té doby žil v Prachaticích.

Osobnost Františka Jančíka si můžete připomenout v článku zde.

František Jančík je autorem nespočetného množství skladeb vážné i taneční hudby. Bohatá je také jeho dlouholetá interpretační činnost. V období pobytu v Prachaticích spolupracoval s mnohými soubory a pěveckými sbory a vytvořil tak velký archív svých různorodých a specifických skladeb. 

Také v této době vzniká  několik jeho autorských večerů a koncertů po celé České republice a také jeho profilové CD s autorskými skladbami a také záznam jeho Kantáty a například kolekce skladeb šitých na míru právě našemu souboru. Posledním autorským koncertem Františka Jančíka byl koncert, věnovaný jeho tvorbě, který se odehrál v srpnu loňského roku v jeho rodných Vizovicích, kde se setkal společně s námi interprety s velkým ohlasem a uznání. Jeho skladby byly  také vysoce a kladně hodnoceny na různých mezinárodních soutěžích, která jsme absolvovali. 

Na Františka Jančíka nikdy nezapomeneme.

Děkuji Ti Františku za Tvou tvorbu, lidskost, upřímné přátelství i mnohé společné diskuze o muzice. 

Jan Hovorka