Výtvarný workshop s názvem Salve Prachatice bude letos zaměřen na téma Pasov a Prachatice, k významnému jubileu solné Zlaté stezky, které se uskuteční v příštím roce.

Středověká obchodní cesta, která byla důležitou spojnicí mezi českou a německou zemí, a to především pro dovoz soli, tak oslaví tisíc let od svého vzniku.

Velikáni současného moderního umění se do vytváření svých děl pustí již v úterý 28. července. V osmnáct hodin bude letošní workshop oficiálně zahájen výstavou děl z minulých ročníků, a to v zimní zahradě Městského úřadu v Prachaticích.

V letošním roce se akce zúčastní celkem čtrnáct umělců, a to nejenom z Čech, ale i z Rakouska a Německa.

Do města tak zavítá mimo jiné Robert Wallner, Thomas Weber, Elizabeth Jungvirt, Heidi Zeun či například Jan Samec, Matouš Vondrák, Vladimír Šavel, Alois Kačmar nebo Ladislav Hodný.

Součástí jejich celotýdenního programu nebude pouze prohlídka města a kulturních zařízení v Prachaticích, ale také výlet do Národního parku Šumava či ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu.

Po ukončení workshopu bude na zájemce čekat v pondělí třetího srpna v galerii O. H. Hajeka v Prachaticích speciální výstava.

Každý z umělců stejně jako v loňském roce rovněž ponechá jedno ze svých děl městu.
„Akce je důležitá mimo jiné pro rozvoj výtvarné, kulturní a společenské spolupráce v oblasti výtvarnictví a cestovního ruchu příhraničních měst či pro vzájemnou inspiraci a výměna zkušeností,“ popisovala jedny z hlavních myšlenek výtvarného workshopu vedoucí odboru Školství, kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Prachatice Růžena Štemberková.

Součástí workshopu bude také rozsáhlá diskuse o životě v příhraničním regionu, konzultace společných problémů a hledání řešení.