Mnozí naši dospělí umělci, když měli odpovídat na otázku, kde začínal, řekli, že bylo to v  "lidušce" či v ZUŠce. Právě tam nabírali první směr s výtvarnem, notami, či modelínou. V republice je na čtyři stovky základních uměleckých škol a mnoho z nich se připojilo k úterní akci ZUŠ Open 2017. Nechyběli ani Volarští. Jejich základní uměleckou školu v letošním školním roce navštěvuje 2015 dětí, v tom příštím by měl být počet stejný.


Všichni Češi berou ZUŠku jako samozřejmost, ale ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat takhle prezentoval slova Magdaleny Kožené zakladatelky nadačního fondu na podporu ZUŠ Vít Vavřinec Pavlík, ředitel volarské základní umělecké školy. Ten v úterý 30. května poděkoval všem dětem, které umění přišly chuť, rodičům, že je podporují v těchto krásných zájmech a městu Volary jako zřizovateli školy za vynikající péči. Akci účastí podpořila i starostka města Martina Pospíšilová. Zahájení ZUŠ Open 2017 ve Volarech patřilo nejmladším hráčům ze žesťového oboru a jejich fanfárám. Součástí volarského happeningu byl den otevřených dveří a zápis nových žáčků. Vše zakončil podvečerní koncert volarské chlouby souboru V-Band pod vedením umělecké vedoucí Kateřiny Pavlíkové. Ředitel ZUŠky Vít Pavlík na závěr poradil současným i budoucím žákům školy: " Buďte trpělivý, poslouchejte své učitele a hlavně cvičte a zase cvičte."

Při zápisu jsme se ptali:

Těšíš do ZUŠky a do jakého oboru se hlásíš?
Maya (5 let): Hlásím se na flétničku a už se těším na první písničku, kterou mamce zahraju.
Julie (6 let): Jdu se přihlásit na trubku. Moc se na to těším a dnes se tady mně, mamce i taťkovi moc líbí. Těším se na koncert.

Jaký obor se učíš a co se ti na něm líbí?
Adam: Učím se na bicí a jednou bych chtěl hrát jako bubeník ze skupiny Slza.
Vojta: Volarská umělecká škola mně dala moc. Hlavně v teorii hudby na zkoušky, správným návykům a zejména pan učitel František Zach mi poradil a pomohl a díky němu pro mne byly přijímací zkoušky na konzervatoř v pohodě.

Ladislav Beran, Volary