Již po 33. se bude v Českém Krumlově konat historický multižánrový festival Slavnosti pětilisté růže. Navštívit ho můžete od pátku 21. do neděle 23. června. Program letošního ročníku se bude točit kolem žen z rodu Rožmberků. Ředitel festivalu Jan Vozábal uvedl, že inspirace pochází z urovnání sporu bratrů Petra Voka a Viléma z Rožmberka, k němuž došlo na Českém Krumlově a stála za ním jejich sestra Eva z Rožmberka. „Historie se věnuje panovníkům vladařům, hybatelům. Ale i ženy měly vliv, možná nenápadný, aleo to důležitější, “ uznává Jan Vozábal. Slavnostem bude vévodit scéna darování italské gondoly Evou z Rožmberka Petru Vokovi.

I kvůli ženskému tématu organizační tým letos přizval ke spolupráci Sylvu Malinkovou a Stanislavu Kočvarovou ze Studia dellArte jako scenáristky a režisérky.

Nejoblíbenějším bodem Slavností bývají průvody v historických kostýmech. V pátek v 17.30 h uvidíte Rychtářský, ve 21.45 h zakončí program Noční ohňový. Na hlavní historický průvod, který se koná v sobotu od 15 h, se počítá se 600 účastníky. Noční ohňový se opakuje ve 21.45 h. V neděli Slavnosti zakončí průvod ve 14.30 h. „Před hlavním průvodem lidé i hodinu stojí v ulicích a čekají, a to je náročné. A tak chceme vyzkoušet nový model a oživit místa před průvodem,“ představuje novinku Jan Vozábal. A tak od 14.30 h skupiny drben nenechají na třech místech po trase průvodu ve městě na Rožmbercích nit suchou.

V sobotu o půlnoci se nad městem rozzáří ohňostroj Jiřího Honse a Zdeňka Štepánka na hudbu Monteverdiho a Bocelliho.

Další z novinek bude ukázka drezury koní, kterou najdete po celý den v sobotu v Pivovarských zahradách.

Zámecká věž dostane na tři dny po několika letech opět oblek z velkoformátových pláten pomalovaných akademickým malířem Karlem Hrubešem motivy živlů. Tak věž vypadala za posledních Rožmberků.

Slavností se zúčastní 80 souborů z České republiky, z nichž 20 bude místních. Na výběr mají návštěvníci na 200 vystoupení. Vstupné činí 300 Kč. Organizátoři letos čekají půl miliontého návštěvníka.