Pořadatelství slavnostního vyhlášení letos připadlo na Vimperské, a tak zástupci dvou středních, dvou uměleckých a osmi základních škol Prachaticka přijeli ve středu odpoledne do zdejšího kulturního střediska, aby se dozvěděli, komu porota soutěže titul přiřkla.

„Soutěž vlastně probíhá již někdy od poloviny devadesátých let, kdy ji organizoval tehdejší okresní školský úřad a po jeho zrušení se Prachatice s Vimperkem dohodli na jejím pokračování i na tom, že se v jejím pořadatelství budou pravidelně střídat,“ přiblížil historii udílení titulu Talent roku vedoucí vimperského odboru školství Miloš Beneš.

Vypsáno bylo celkem pět kategorií a to umělecká, technická, sportovní, humanitní a přírodovědná, přičemž každá má dvě věkové kategorie.

„Tradičně nejvíce nominací přišlo do kategorie sportovní, kde jich bylo devatenáct a stejně tak tradičně nejméně do kategorie technické, kde se sešli pouze dvě nominace,“ prozradil některá z čísel Miloš Beneš, který byli členem hodnotící komise. A jak uvedl, nebyla to zrovna práce jednoduchá.

„Asi nejtěžší bylo porovnat různá kritéria. Třeba zda je třetí místo v krajské soutěži více, než první místo v okresní a podobně,“ dodal k práci poroty Miloš Beneš

Toho navíc mrzí malý počet technických nominací, když ví o školách, které v této oblasti slaví úspěchy na republikové úrovni, ale své žáky do soutěže nenominují.

Jaroslav Pulkrábek