Výstavu uvedl slovem Vít Vavřinec Pavlík, ředitel Asociace Jihočeských výtvarníků. Připomněl, že během několika málo dnů společně s Tomášem Perglerem zahájili další dvě výstavy. „V pondělí v Kolíně a ve středu v Českých Budějovicích. Zejména ta v Kolíně byla pro nás významná a vtipná, tak jsme něco přivezli i k nám,“ řekl. Tomáš Pergler během vernisáže řekl, že ve Volarech vystavuje jen zlomek svého díla. Příchozí svým dílem provedl, ukázal a krátce s vtipem vysvětlil, co jednotlivá díla představují.

Tomáš Pergler je člen Asociace jihočeských výtvarníků AJV, je členem výtvarné skupiny Et cetera a zakladatel uměleckého hnutí Nevěř mouce. Je také kurátorem výstavního programu pražské galerie H6 Husova 6 a má mnoho dalších aktivit. Dlouhý výčet jeho činností lze vyčíst z průvodce, který je k mání ve volarské Městské galerii. Tomáš Pergler je uznávaným umělcem doma i v zahraničí, o čemž svědčí více než sedmdesát samostatných a skupinových výstav. “Jeho díla byla k vidění nejen v galeriích, ale i ve veřejném prostoru v Rakousku, Izraeli, Turecku a České republice,“ dodal Vít Pavlík.

O hudební vystoupení při zahájení výstavy Svět podle Mandelíka se postaralo Saxofonové kvarteto ZUŠ Volary. Výstava je v Městské galerii ve Volarech k vidění do 29. června, od pondělí do pátku v čase 9 až 17 hodin.

Ladislav Beran