14.35 Lidé hází na rakev květiny, například režisér Zdeněk Troška žluté růže. Hudba doznívá, lidé pomalu odcházejí, pohřeb Jiřiny Jiráskové končí.

14.30 Biskup Pavel Posád se s hosty modlí. Děkuje všem za přátelství k herečce.

14.25 "Spi tady hezky, díky za všechno a na shledanou." Tento vzkaz od zpěvačky Lucie Bílé tlumočil kněz na hřbitově. Rakev spouští do hrobu a zní Ave Maria.

14.15 Zvony oznamují konec mše. Smuteční průvod se vydává asi ke 30 metrů vzdálenému hrobu Zdeňka Podskalského, kam bude Jiřina Jirásková pohřbena. Hrají muzikanti.

13.38 Smuteční mše v kostele pokračuje. Na přilehlém hřbitově je již připravený hrob k uložení rakve. Vykopání ale bylo náročné, protože půda je zmrzlá a pokrývá ji navíc asi 40 centimetrů sněhu. Na náhrobku je vytesané jméno Jiřiny Jiráskové, datum narození a datum úmrtí. Pod tím stejné údaje o její matce Antonii. Herečka totiž měla její zpopelněné ostatky do poslední chvíle doma. Nyní budou na její přání uloženy společně s ní do hrobu.

13.12 Při mši četl z Bible herec a režisér Jiří Strach. Na varhany hraje mladý varhaník Jakub Komrska, doprovází jej zpěvačka Václava Veselá. Kostel je zaplněn do posledního místa až ke dveřím. Je zakázáno fotografovat.

13.00 V kostele svatého Jakuba začíná smuteční mše. Účastní se jí i režisér Zdeněk Troška, který se s herečkou znal přes 40 let. "V Malenicích navíc žije část mé rodiny, takže jsme se s Jiřinou a Zdeňkem Podskalským často navštěvovali," řekl Deníku.

12.42 Průvod se blíží ke kostelu. Za vozem jde dlouhá řada hostů, další lidé postávají kolem cesty.

12.32 Smuteční průvod se vydává na cestu ke kostelu. Za pohřebním vozem jde i obyvatelka Malenic Božena Svítivá, kterou s herečkou pojilo dlouholeté přátelství a po její smrti si k sobě vzala jejího psa, buldočka Amálku.

12.28 Poblíž rakve stojí režisér Zdeněk Troška. Jiřina Jirásková hrála v jeho trilogii Slunce, seno…, kde zvárnila řídící Hubičkovou a proslavila se svými pěveckými výstupy.

12.26 Smutečního obřadu se účastní i obyvatelka Malenic Marta Černá. "Je to pro mě samozřejmé, Jiřinu Jiráskovou jsem tu občas potkávala," vysvětlila. Pohřeb slavné herečky byl podle ní v posledních dnech hlavním tématem všeh hovorů v obci. Předcházela mu i velká příprava. "Včera tu protahovali cesty a bylo tu tolik techniky, že se ani nedalo projít," dodala.

12.23 Před vilu přijel pohřební vůz s rakví a věnci. Kolem postává houf lidí. Kapela začala hrát Zasviť mi ty slunko zlaté a Ach synku, synku. "Nijak zvlášť jsme se na tuto akci nepřipravovali, budeme hrát tradiční repertoár. Nevadí nám ani mráz, horší by byl déšť," řekl kapelník Václav Jírovec.

12.11 Na pohřeb dorazila Marie Šafránková z Volyně, která se s herečkou znala osobně. Pracovala totiž v květinářství, kam Jiřina Jirásková často chodila. "Vždycky jsem jí chtěla říct něco hezkého, ale neměla jsem slov. Až jednou jsem jí pověděla: Já vám vždy chci říct něco hezkého, ale nevím, jak. Ona na to odpověděla: Právě jste to udělala," vzpomněla. Z filmových rolí Jiřiny Jiráskové má Marie Šafránková podle svých slov nejraději Marcelu ve Světácích.

12.04 Před vilou Jiřiny Jiráskové se již srocují lidé. Kapela si připravuje nástroje. Silnice k domu je uzavřená, na situaci dohlížejí i policisté. Před několika minutami do Malenic dorazil biskup Pavel Posád, který bude sloužit mši.

11.37 Ve výčepu malenické hospody už jsou obsazena všechna místa. Lidé na stoly pokládají květiny a povídají si o Jiřině Jiráskové. Jeden z místních například vzpomněl, že herečku v Malenicích potkal ještě loni v létě.

11.20 Kolem poledne by se lidé měli začít scházet u vily, v níž Jiřina Jirásková trávila volný čas. K rozloučení tu bude hrát kapela Václava Jírovce z Vlachova Březí, která už v roce 1993 doprovázela na poslední cestě Zdeňka Podskalského. Ve 12.30 hodin pak vyjde smuteční průvod ke kostelu.

Nejznámější a dodnes nejoblíbenější filmovou rolí Jiřiny Jiráskové je Marcela, žena lehkých mravů z komedie Světáci. Diváci si stále pamatují některé její repliky, například: „A já jsem je všechny znala osobně! … Já jsem i Hynaise znala osobně. Ale jak von došáh nahoru na tu oponu?"

10.47 Hostinec v Malenicích je kvůli pohřbu mimořádně otevřen už dopoledne. Scházejí se zde první smuteční hosté. V podniku, který se nachází v bezprostřední blízkosti kostela, se má také po obřadu uskutečnit hostina pro dvacet lidí. Reportérům Deníku to na místě potvrdila hostinská Michala Klárová.

10.30 Očekává se, že na místo dorazí velké množství hostů, a hrozí tak problémy s dopravou. Je zakázán vjezd před kostel svatého Jakuba, kde se od 13 hodin uskuteční mše. Na situaci dohlížejí i policejní hlídky.

10.00 Obec Malenice na Strakonicku se stane místem posledního odpočinku slavné herečky Jiřiny Jiráskové. Přála si totiž spočinout vedle svého životního partnera Zdeňka Podskalského, který zemřel již v roce 1993. V Malenicích oba rádi trávili volný čas.

Jiřina Jirásková zemřela 7. ledna ve věku 81 let. Pocházela z pražské rodiny poštovního úředníka a nadšeného ochotnického herce. Vystudovala DAMU, hrála v Karlových Varech a od roku 1951 v Divadle na Vinohradech v Praze. Jejím manželem byl krátce herec Jiří Pleskot, ale životním partnerem se jí pak stal filmový režisér Zdeněk Podskalský.

Jiřina Jirásková zpočátku hrála na divadelních prknech chlapecké úkoly, později se její doménou staly charakterní role žen a dam plnokrevného a temperamentního zaměření. Ztvárňovala psychologicky a citově založené hrdinky, se smyslem pro humor a s velkou dávkou vrozené elegance. Pro její herecký projev byl charakteristický hluboký a notoricky známý hlas, bohatá mimika a hra velkých očí.

Začala se objevovat i ve filmech, například Smyk, Střevíčky, Dědeček, Kylián a já či Flirt se slečnou Stříbrnou. Proslavila ji role Marcely, ženy lehkých mravů, v komedii Zdeňka Podskalského Světáci.

Po roce 1970 nesměla z politických důvodů a plátna kin a televizní obrazovky. Později mohla ztvárnit alespoň malé úlohy, například skriptku ve snímku Trhák, ředitelku gymnázia v Jak svět přichází o básníky nebo řídící Hubičkovou v trilogii Slunce, seno…
Až po padesátých narozeninách dostala příležitost hrát dvě velké charakterní úlohy ve filmu. Tou první byla jadrná, ale dobrosrdečná, zdravotní sestra Babi v příběhu režiséra Karla Kachyni Sestřičky. O dvanáct let později, v roce 1995, se před na plátně objevila jako workoholická primářka Jiřina Venclovská ve snímku Fany.

V posledních letech vystupovala v televizních seriálech. Diváci ji znají například z Pojišťovny štěstí. (zdroj: csfd.cz)