Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sestry Šímovy svět nevidí, ale udivují ho svým hlasem

Prachatice -Nevidomé sestry Maruška a Jaruška Šímovy ze Strunkovic nad Blanicí i letos zkoušejí své štěstí v pěvecké soutěži Jihočeský Vrabčák.

27.10.2009
SDÍLEJ:

Sestry Maruška a Jaruška ŠímovyFoto: Deník/Lukáš Vlk

Nikdy nespatřily svět vlastníma očima, přesto svým hlasem udivují posluchače nejenom z Prachaticka. O tom, jak se ke zpěvu dostaly, a co pro ně znamená, odpovídaly Prachatickému deníku.

V kolika letech jste začaly zpívat a co vás k tomu vedlo?
Zhruba tak v pěti letech. Bylo to v době, kdy se začala hrát dechovka, jako například Budvarka či Jihočeška. Poté jsme rády zpívaly i ve škole, a to v Hradčanech v Praze na škole pro nevidomé a zrakově postižené.
Zpěv pro nás znamená všechno, je to vlastně takový náš hnací kůň.
Jinými slovy si bez něj nedokážeme svůj život vůbec představit.

Kdy se uskutečnilo vaše první veřejné vystoupení?
Bylo to před třiceti lety, a to na soutěži Hry pro nevidomé a zrakově postižené s názvem Letnice. Tehdy jsme zde získaly krásnou dřevěnou vázu. Od té doby zpíváme veřejně prakticky stále. Zpíváme různým organizacím pro zrakově postižené, ale i například v domovech seniorů a podobně. Dříve jsme i zpívaly v kostele. Byly to různé církevní obřady, jako jsou svatby, křty a podobně. Zpívaly jsme i na pohřbech. To ale tak příjemné nebylo, protože je to přece jenom velice smutná atmosféra.

Co vám zpěv přináší a co pro vás znamená?
Naše motto je přinášet druhým radost. Řada lidí nám říká, že když máme tento handicap, měly bychom být smutné. My k tomu ale důvod nemáme, zpěv je pro nás velice důležitý a představuje pro nás obrovskou radost. Nelitujeme života ani jedinou vteřinu. Zpíváme si prakticky každou volnou chvíli. Pokud si chceme od zpěvu na chvíli odpočinout, prostě si jen pohodlně sedneme a posloucháme například skladby od Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany. Také velice rády čteme. Když nám někdo po vystoupení řekne, že se mu to líbilo, je to pro nás ta největší radost. Právě ona slova pro nás mají daleko větší hodnotu, než například nějaké dary. To je to hlavní.

Podle čeho si vybíráte skladby, které zpíváte?
Neskrýváme svou velkou lásku k dechovce. Vybíráme si proto skladby, jak z jihočeských tak i moravských. Když má píseň pěknou melodii a hezká slova, ostatní vždy osloví. Chceme zpívat hlavně česky, i když je dnes trend zpívat spíše anglicky.

Co vás nejvíce láká na soutěži Jihočeský Vrabčák?
Minulý rok jsme se přihlásily úplně samy. Tehdy nám v Táboře chyběl k postupu jediný hlas. Letos budeme zpívat nejprve 1. listopadu v sále Národního domu v Prachaticích, avšak pouze jako hosté. Bude zde totiž zpívat jiná soutěžní skupina. O týden později již v rámci soutěže budeme zpívat znovu v Táboře. Zde se rozhoduje na základě SMS zpráv. Byly bychom velice rády, kdyby se nám podařilo uspět a pokračovat dále. Bylo by to příjemné a motivující.


Co je váš hlavní životní sen? Čeho chcete dosáhnout?
Rozhodně náš největší sen je zazpívat si jednou s dechovkou. Je velice důležité, aby se lidé k sobě chovali vždy z úctou, měli se rádi a navzájem si pomáhali. Nemáme rády, když si někdo jen tak připraví nějakou skladbu a nesmyslně a hlavně bez emocí ji odzpívá a čeká jen na potlesk. Do hudby musí dát člověk srdce. O to se obě také snažíme. Teprve potom má daná skladba skutečnou sílu a posluchače opravdu osloví. Předá jim to, co jim předat má.
Potom máme z našeho vystoupení radost. A pokud má někdo stejný handicap jako my, neměl by být nad sebou nešťastný. Musí využít další dary, které dostal. Nevíme, co by bylo, kdybychom nemohly zpívat. Je to naše největší životní radost a právě tu chceme takto předávat i ostatním. Svět je zkrátka krásné místo a každý člověk by si to měl uvědomit.

Autor: Lukáš Vlk

27.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehody v Lenoře a u Houžné zablokovaly na několik hodin dopravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Dvě nehody zablokovaly silnici v Lenoře, havarovali i hasiči

Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Nezvládl řízení a skončil v poli

Vitějovice - Ve čtvrtek 12. října po třetí hodině odpoledne nezvládl řízení řidič Nissanu X-Trail na silnici II. třídy číslo 145.

Opustili nás

Prachaticko - Na Prachaticku v uplynulých dnech zemřeli:

Ve středu představíme prvňáčky ze ZŠ Smetanova ve Vimperku

Prachaticko - S novým školním rokem přichází Deník s unikátním projektem, v němž postupně představí všechny prvňáčky z Prachaticka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení