„Už řadu let se takto navzájem účastníme partnerských městských slavností a stejně, jako byl u nás minulou sobotu starosta Freyungu Peter Kaspar s obecní gardou a střelci, tak v pátek byla řada na nás. Tomu jsme ostatně podřídili i termíny, takže dnes jsou obě slavnosti týden po sobě,“ vysvětlil důvod expedice Petr Moravec z Městského kulturního střediska, které akci financovalo a připravilo.

V průvodu, který prošel celým městem až na freyunský hrad Wolfstein, se česká výprava rozhodně neztratila. „Tak jednak jsme v průvodu nesli státní i městskou vlajku, ale hlavně jsme si na pomoc pozvali bubeníky, takže ten kdo nás přehlédl, nás určitě nepřeslechl,“ pokračoval Petr Moravec.

Pro kulturní středisko jsou zdejší slavnosti velkou inspirací, přesto je jen těžko budou přenášet domů.

„Jednak tu asi mají úplně jiné předpisy, nejenom ty bezpečnostní, protože to, co je zde k vidění by v Čechách k naší škodě neprošlo. A přece jen si zde na podobné záležitosti více potrpí, což je znát i na přístupu místních, a to jak úřadů, tak podnikatelů či občanů,“ posteskl si při srovnání obou slavností Petr Moravec.

Při společném posezení nad pivem a krajovými specialitami se zde vimperští a freyungští dohodli nejenom na termínu příštích slavností, ale probrali i nápady na další spolupráci a koordinaci společných aktivit.