„Jsme moc rádi, že je v Prachaticích o amatérské divadlo zájem, průměr sto dvacet diváků na představení o tom jasně hovoří,“ začala hodnocení letošního ročníku přehlídky programová vedoucí Městského divadla Jaroslava Vlčková a pokračovala: „Když hovořím s kolegy z jiných divadel, tak, i když dělají kvalitní ochotnické divadlo, jsou šťastni za padesát diváků v hledišti. Prachatičtí zkrátka mají divadlo v oblibě. Je to vidět i při jiných příležitostech než je tato přehlídka. Při vystoupení profesionálních divadel bychom kolikrát potřebovali kapacitu hlediště přifouknout.“

Přehlídka amatérských divadelních souborů má již řadu let kvalitní obsazení. Ani výběr není pro pořadatele jednoduchý. „Souborů se hlásí hodně. Vždy musíme dát šanci souboru, který v předchozím roce vyhrál. Pak se snažíme představit soubor, který má ohlas například na Hronově. Chceme dát šanci i divadlům z regionu. Nemůžeme uspokojit všechny,“ nastiňuje Jaroslava Vlčková kritéria výběru a dodává k představením letošním: „Vítězný Eguus byl strhující. První cena jim asi patřila, ale stejně dobře se mi líbil třeba Saturnin. Jsem ráda, že nejsem v porotě, ta to měla nesmírně těžké. Každé představení bylo jiného žánru a opravdu je nesmírně těžké to porovnávat a vybrat, kdo byl lepší. Líbila se mi i ostatní vystoupení.“

Přehlídka se hodně líbí i vystupujícím souborům, a to i proto, že je v Prachaticích výborné publikum. „Herci jsou moc spokojeni. Před plným hledištěm se vždy dobře hraje a prachatičtí diváci i velmi dobře reagují, a to i děti při představeních Štítku. Při píseckém muzikálu, který vyhrál, se děti zapojily, s herci zpívaly a velice pěkně reagovaly. Takže o diváckou kulisu je do budoucna postaráno,“ dodává Jaroslava Vlčková.

Pořadatelé již myslí i na další ročník, který slibuje opět výborné výkony. „Letos neobhajoval soubor PIKI Volyně a měl by přijet za rok. Představí se tedy poslední dva vítězové, takže je se na co těšit,“ zve již na další ročník Jaroslava Vlčková.

„Ráda bych poděkovala všem patronům jednotlivých divadelních vystoupení, kteří odměnili soubory za jejich krásná vystoupení. Díky patronům jsme mohli zorganizovat i závěrečné setkání s posezením, kam byli pozváni kromě herců i diváci z posledního vystoupení. Bylo to moc příjemné a herci si vyměnili s diváky zajímavé poznatky,“ doplnila Prachatice Vladimíra Čapková.

Výsledky Štítu města Prachatice 2008
– Hlavní cena Štítu města Prachatice byla udělena inscenaci hry Petera Shaffera Equus Divadelního souboru Rádobydivadlo Klapý.
– Divácká cena Štítu byla udělena DS Tyl Rakovník za hru Saturnin.
– Divácká cena Štítku byla udělena DS Mňouk Písek za dětský muzikál O kočičím zpívání.
– Cena za režii byla udělena Jaroslavu Kodešovi za režii inscenace Equus DS Rádobydivadlo Klapý.
– Cena za ženský herecký výkon byla udělena Daně Jungwirthové za roli Georgety v inscenaci Na správné adrese Ochotnické jednoty Brloh.
– Cena za mužský herecký výkon byla udělena Vítu Šťastnému za roli Alana Stranga v inscenaci Equus DS Rádobydivadlo Klapý.
– Cena mladého talentu byla udělena Marcele Škábové za roli slečny Barbory v inscenaci Saturnin DS Tyl Rakovník.
– Cenu za výtvarné ztvárnění inscenace získal Jaroslav Kodeš za scénografické řešení a zpracování inscenace Equus DS Rádobydivadlo Klapý.


Více v tištěném vydání v pondělí 14. dubna 2008.