Přestože skauting letos oslavil stovku svého trvání a většina lidí má povědomí o jeho existenci, někdy těžko konkuruje ostatním kroužkům.

„Je to tím, že se mnohem hůř definuje to, proč je skauting pro děti užitečný a co získají. Nenaučí se tu mistrně ovládat hudební nástroj ani z nich nevychováváme mistry světa v jakémkoli sportu, ale to neznamená, že nemáme co nabídnout,“ uvažoval o výhodách a nevýhodách jeden z vimperských skautských vedoucích Zdeněk Škopek.

Podle jeho slov je dnešní skauting moderní organizace, která své členy vede k všestrannosti, a to nejenom v oblasti znalostí a dovedností.

„Jde nám o to, aby kluci získávali povědomí o tom, že mají svůj život ve svých rukách a jen na nich bude záležet, jak se bude vyvíjet. Snažíme se je naučit spolupracovat v týmu a vytvářet vztahy mezi lidmi kolem sebe. Jak se to daří, dosvědčuje i to, že mezi dnešními dvacetiletými skauty najdete jen minimum těch, co nestudují nějakou vysokou školu a díky tomu, že skauting je téměř po celém světě, není problém najít zázemí kdekoli na jejich cestách v zahraničí, což ukázalo i nedávné celosvětové setkání skautů v Anglii,“ pokračoval v úvahách Zdeněk Škopek přezdívaný Kulda.

Že je skauting i v Čechách poměrně známou a uznávanou organizací se mohli mnozí přesvědčit při letošním tzv. Šátkovém dni, kdy si skauti do škol i do práce vzali na civilní oblek skautský šátek, lhostejno, zda šlo o školu, parlament či zasedání vlády.