Letošní oslavy Jana Nepomuka Neumanna s sebou přinášejí nejen bohatý program, ale také předpoklad vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu Růženy Štemberkové, že do města zavítají stovky návštěvníků. Letošní rok byl totiž v českobudějovickém biskupství vyhlášen jako rok. sv. Jana Nepomuka Neumanna biskupem Mons. Jiřím Paďourem.
Při příležitosti oslav 30 let od svatořečení připravila na 16. června radnice společně s Římskokatolickou farností Prachatice program.
Na Kostelním náměsí se od 8 hodin budou konat historické trhy, o hodinu později si program připravil Libín S. V deset hodin bude pontifikální mše svatá v kostele sv. Jakuba.
Areál na Parkáně ožije ve 13 hodin, kde ŠOSáci představí přemiéru pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Ve 14 hodin se uskuteční Dětská vikariátní pouť a na Parkáně bude zahájeno putování rodištěm Jana N. Neumanna, v 16.30 bude vyhodnocení putování dětí a o čtvrt hodiny později před kostelem krátká scénka nazvaná Loučení se sv. Janem N. Neumannem. V 17 hodin je připravena bohoslužba slova v kostele sv. Jakuba a o půl hodiny později závěr dětské pouti.
Obsazené bude i podium na Parkáně. Představí se na něm postupně od 14 do 20 hodin skupina Naskok a Dětský chránový sbor Pivoňky, taneční skupina FreeDance–Ederstav, hudební skupina z Vimperka, Jiří Kalaš „Cesta přes moře“, dětská hudební skupina Župani z Netolic, Jan Císař Band a Muzikálový kokteil – pěvecko taneční komponovaná show v originálních kostýmech, který je složen ze světoznámých melodií Chicago, Kabaret, Moulin Rouge a další. „V kokteilu vystoupí muzikáloví herci a zpěváci předních pražských scén spolu s taneční skupinou a přední choreografkou Qašou,“ upozornila Růžena Štemberková.
Připraven je ale i doprovodný program, a to ve 14 hodin svěcení sochy sv. Jana N. Neumanna v parku prachatického Hospice, ve stejný čas v hřbitovním kostele sv. Petra a Pavla v Prachaticích pobožnost u hrobu rodičů sv. Jana N. Neumanna, v Chrobolech pobožnost na místě prvního kázání světce a výstup na Libín a rozhlednu z Libínského Sedla.
„Celé oslavy jsou opravdu významné, přijedou k nám i hosté z Německa, například z města, odkud pochází otec Jana Nepomuka Neumanna,“ poznamenala R. Štemberková.