Původně tanečnice točily sukněmi na hudbu pouze z magnetofonových pásků. Zhruba o dva roky později k nim pak přibyla kapela. Tu dali dohromady Václav Svoboda, Karel Pokorný a Jiří Vopálka. Karel Pokorný byl vedoucím kapely a zbylí dva jmenovaní vytvářeli hudbu.
Na střídačku
Tehdy byl taneční soubor ale ryze dívčí záležitost. „Byly tam samé holky a převážně to byly studentky místní pedagogické školy,“ zavzpomínala na vyprávění svých předchůdců manželů Hattanových dnešní vedoucí tanečního souboru Libín Petra Kišová. V té době pak měl soubor dva stálé taneční páry a zbytek doplňovaly právě studentky.
Jenže po čtyřech letech se dívky vždycky vyměnily a zkoušet se začalo od začátku.
„I já jsem se do souboru dostala přes konkurz někdy v roce osmdesát šest a pamatuji si, že nás tehdy byla plná tělocvična,“ hledá v paměti.
Jenže zájem středoškolaček opadl, protože folklór zrovna není in, a časem nahradili slečny pro změnu pánové. Takhle se to střídá do dneška už šestatřicet let, kdy už si Petra Kišová a její kolegové zase vybírají ze studentek pedagogické školy.
Kapelu folklórního souboru dnes vede ředitel SPgŠ v Prachaticích Antonín Krejsa. Petře Kišové předali manželé Hattanovi vedení souboru tanečníků při pětatřicátém výročí založení souboru Libín.
I když je třicítka stálých tanečníků a muzikantů sehranou partou, před každým vystoupením mají dané pravidlo, musí být generálka.

To, aby bylo jasné, jak bude program na místě samotném vypadat a je i přesně daný sled písniček a jednotlivých tanců. „V jednom máme jasno, vždy začínáme Bavorovem, který stal naší ústřední melodií, často v programu zůstává Kobyla a Pantofle,“ vysvětluje Petra Kišová s tím, že další písně i tance v pořadí se odvíjejí třeba i od počtu členů souboru, kteří na vystoupení pojedou.

Není nazbyt

O folklór a Libín je sice v posledních letech o něco větší zájem, ale ani tak to není na žádný velký výdělek. Členové souboru berou kšeft jako představení sebe sama a stačí, když jim pořadatel zaplatí náklady na dopravu.

Jen od května byl Libín na deseti štacích a do konce roku ještě zhruba dvě až tři přibudou. „Zahájili jsme na prvního máje v Netolicích, vystupovali jsme v Německu i Rakousku,“ doplnila vedoucí souboru a jako hodně povedenou akci zmiňuje nedávné vystoupení ve skanzenu v Tittlingu. „Němci prostě tuhle kulturu prožívají jinak, bylo to super,“ řekla.

Drahá nádhera

Tanečníci vystupují ve třech variantách kroje. „Podle dostupných historickým pramenů je tehdy pro manžele Hattanovi navrhla Zorka Soukupová z jihočeského muzea,“ upřesnila Petra Kišová s tím, že kroje zůstaly podle návrhů dodnes, jde o kroj modrotisk, základní a sváteční. Sváteční má soubor ale jen tři a používá je pouze na jediný tanec. Dva druhy krojů jsou pak pro chlapy.

Před pár lety musely tanečnice kroje doplnit o čepce, aby bylo vše dotažené k dokonalosti a tradici. „Máme asi tak tři kroje v záloze, stálí členové souboru mají vlastní, které jsme si nechali šít. Zadat zakázku na jejich výrobu by asi bylo hodně drahé,“ glosuje. Některé dívky pak mají místo čepců čelenky.

Tradici udrží

Už dnes Petra Kišová plánuje vytáhnout ze šuplíku další část repertoáru. Jsou to prý staré věci, které si málokdo bude pamatovat, ale určitě publikum nadchnou. Chtěla by stihnout jejich vypilování na příští jubilejní ročník slavností soli. „Také chceme přibrat další hlavně mladé členy, i když vlastně zapojit se může každý, stačí přijít na zkoušku a domluvit se,“ zve zájemce Petra Kišová. Tanečníci zkoušejí v pátek v tělocvičně pedagogické školy.

Členové souboru Libín:

Stálí členové: Oskar Arce, Jan Budiš, Lucie Diepoldová, Daniel Dolejš, Martina Fučíková, Alena Hattanová, Jan Hattan, Radka Karvánková, Dominik Kiš, Petra Kišová, Nikola Kukačková, Eva Mašková, Karel Plánek, Lenka Plánková, Marta Pokorná, Klára Pokorná, Barbora Stehlíková, Petra Šafránková, Růžena Vincíková, Karel Pokorný, František Jordák, Pavel Jordák, Antonín Krejsa, Martina Krejsová, Tomáš Krejsa, Jitka Rychtaříková, Vladimír Rychtařík, Luboš Šimek, Jiří Vopálka, Kateřina Weissová. Studentky SPgŠ: Ludmila Velková, Iveta Sixlová, Jana Pechová, Adéla Maliňáková