„Po pádu železné opony se i knám do Čech dostal nový fenomén – MTB, tedy horské kolo.Na MTB najednou člověk pocítil úžasný pocit svobody a dík tomuto novému dopravnímu prostředku získal daleko větší akční rádius při toulkách krajem, Šumavou. Začal získávat též nové dovednosti vtechnice jízdy vterénu. Při výletech docházelo kprvnímu měření sil, kdo rychleji, kdo výše. Pak ve Strážném Jirka Lutovský zorganizoval 1. závody To byly první momenty, které nás nakonec dovedly vroce 1993 kzaložení cyklistického klubu, Bike klubu Vimperk,“ přiblížil počátky klubu trenér a sekretář Vojtěch Huřík.
Nejlepších výsledků vhistorii klubu zatím dosáhla Tereza Huříková, která je ve svých 21 letech dvojnásobnou mistryní světa na silnici i na MTB vkategorii juniorky, získala řadu dalších medailí na MS i na ME, účastnila se OH vPekingu, vletošním roce byla nejúspěšnější závodnicí vseriálu SP vkategorii žen do 23 let.
Jména těch úspěšných však za oněch patnáct let vytvořili uctihodný sloupek a ani letos se vimperští na závodech neztratili, o čemž svědčí celá řada ocenění jak u nás, tak na mezinárodní scéně.
„Náš klub se i nadále zaměřuje ve spolupráci se Sportovním Gymnáziem ve Vimperku na výchovu sportovních talentů, organizuje sportovní prázdninové kempy pro mladé cyklistické nadšence, seriál závodů Jihočeský pohár MTB,“ vrátil se do současnosti Vojtěch Huřík.
Jestliže v úvodu bylo napsáno, že kola tentokrát zůstala doma, není to tak úplně pravda. Do pedálů si bikeři šlápli hned dvakrát a tím prvním případem byl závod na specielním trenažeru, kde si vítěz odnesl malý soudek piva. Klání o nazdobený dort si však vyžádalo jiné schopnosti než silné svaly a vytrvalost.
„Šlo o jízdu na tzv. Bulharském kole. Což je normální kolo, které však má upravené řízení, takže když zatočíte do prava, jedete do leva. Je zajímavé jak ty reflexi máme vžité a ani nejlepší závodníci neujedou více než jeden či dva metry,“ popsal záludnosti druhé soutěže Vojtěch Huřík. Sál vimperského kulturního střediska, kde se akce konala však byl překonán. Vítěz ovšem k řízení kola nepoužil řídítka, ale přímo přední kolo.

JAROSLAV PULKRÁBEK