Uskuteční se další ročník Mistrovství ČR ve skládání puzzle a deskových hrách Ubongo a Petango. Regionální kolo pro Jihočeský kraj proběhne 3. a 4. 10. 2009 v DDM Netolice.

„Loňské mistrovství v puzzle a hrách Osadníci z Katanu a Blokus mělo velký úspěch. Sešlo se tu 38 hráčů všech věkových kategorií. A dva z nich dokonce přivezli mistrovské tituly z celostátního finále,“ říká Eva Vinciková z DDM Netolice, které regionální kolo pořádá.

Také letos se vítězové krajských přeborů utkají v celostátním finále, které se koná poslední víkend v listopadu v Praze. Kromě titulu mistra republiky získají vítězové finálových turnajů věcné ceny od hlavních partnerů mistrovství.

Mistrovství ale rozhodně není určeno jen zkušeným hráčům. Letošní výběr her byl cílen na to, aby si mohli přijít zahrát i ti, kteří tyto deskové hry neznají. Pentago je hra velmi podobná piškvorkám a u Ubonga zase jde o rychlost a prostorovou představivost mnohem víc, než o to kolik kdo nahrál partií. Na regionální kola si tak může přijít zahrát každý, kdo má rád deskové hry. „Je to skvělá příležitost potkat lidi se stejným zájmem, dozvědět se o herních klubech v daném místě a seznámit se i s novými hrami,“ vysvětluje Jan Vodička z Institutu dětí a mládeže. Moderní deskové hry zažívají podle něj poslední roky velký boom právě proto, že rozvíjejí zábavnou formou řadu dovedností včetně komunikačních a je to aktivita, u níž tráví děti i dospělí čas společně.

Hry Ubongo a Petango i mistrovská puzzle si mohou přijít zájemci ještě před mistrovstvím vyzkoušet a natrénovat. „Téměř každé pondělí a středu od 13.00 do 15.00 hodin je v DDM Netolice otevřena mistrovská klubovna,“ dodává Eva Vinciková.

Kontakty pro krajský přebor:
DDM Netolice
Tyršova 547
384 11 Netolice

netolice@ddm.prachatice.cz
tel.: 732 796 845
388 324 521


Přesná pravidla a propozice k mistrovství a také online přihláška jsou k dispozici na webových stránkách www.mcr-hry.cz.


Informace o hrách

Ubongo

Svižná rodinná hra s velmi zajímavou grafikou. Každý hráč dostane hrací kartu a 12 barevných dílků. Jeden z hráčů hodí kostkou a otočí přesýpací hodiny. Symbol na kostce určuje, které dílky se smějí používat. Nyní se každý hráč pokouší co nejrychleji vyplnit prázdná pole své karty určenými dílky. Nejrychlejší zvolá „Ubongo!" a může pohnout svojí figurkou na herním plánu a vzít si dva drahokamy. Dokud běží čas, ostatní hráči stále hrají. Vítězem je ten, kdo má na konci nejvíce drahokamů jedné barvy. A to není vždy ten nejrychlejší!

Partnerem MČR ve hře Ubongo je společnost ALBI. www.albi.cz

Pentago

Jedná se o strategickou hru pro dva hráče. Ti střídavě umisťují bílé a černé kuličky na hrací plochu tak, aby sestavili řadu pěti kuliček. Hráči si vzájemně brání přidáváním svých kuliček, hrací plocha je rozdělena na 4 čtverce, z nichž vždy jeden se při každém tahu pootočí o 90 stupňů - tím je hra náročnější! Hra nabírá nečekané rozměry a je nutné promýšlet nejen strategické plánování tahů, ale také zapojit fantazii.

Partnerem MČR ve hře Petango je společnost Piatnik. www.piatnik.cz

Puzzle

Stará známá kratochvíle, tentokrát však má každý možnost zjistit, jak je rychlý ve srovnání s ostatními „skladateli“.

Partnerem MČR ve skládání puzzle je společnost Dino Toys. www.dinotoys.cz


Koordinátor Mistrovství ČR
Česká pedagogická komora
www.mojeskola.net