Novou zkušenost pro sebe a možná i pro herce. Opuštění všeho strnulého, zmrtvělého a otřepaného. To si sliboval od inscenace Černé komedie v Jihočeském divadle režisér Adam Rut. V jednom měl pravdu: hercům novou zkušenost přinesl, řada z nich zde zatím nezažila, že by se titul stáhl z repertoáru ještě předtím, než dojde k premiéře – přesně to Černou komedii potkalo. Něco podobného se v Jihočeském divadle stalo naposledy v roce 1997.

Premiéra, která měla být dnes, se nejprve posunula na 27. prosinec kvůli smutku za Václava Havla. A v úterý vedení divadla rozhodlo, že Černou komedi neuvede vůbec. „Z vážných technických důvodů nejsme schopni dovést inscenaci do takového tvaru, abychom ji představili divákům. Máme nějaké nároky, diváci také a nechceme jim dávat nedokonalý tvar,” řekl šéf činohry Martin Glaser.

Frašku britského dramatika Petera Shaffera inscenovali noví členové souboru, režisér Adam Rut a dramaturgyně Kristýna Čepková. Herce nechali improvizovat, a to je pravděpodobně jádro problému. Zčásti to potvrzuje sama dramaturgyně.

„Je to složitější, takové věci se stávají, snažili jsme se, nevyšlo to. Osobně si myslím, že na tom měly podíl i improvizace, ale ne že by to bylo tak jednoduché. Konečné rozhodnutí, co s hrou bude, a analýzu necháváme na nový rok, po Vánocích se nad tím sejdeme,” reagovala Čepková.

Vedení divadla se rozhodlo Černou komedii stáhnout poté, co vidělo pondělní generálku. Ředitel Jiří Šesták prohlásil, že činohra dělá kvalitní umění a každý titul chce divákům představit v co nejlepší podobě. „A Černá komedie není taková, abychom byli schopni se za ni plnohodnotně postavit,” odůvodnil ředitel.

Liška: Nemá cenu se dál trápit

Jde bez jakéhokoli přehánění o výjimečnou událost a radikální krok. Naposledy se podobná věc stala v roce 1997 za ředitelování Jana Mrzeny, kdy se neuskutečnila premiéra představení Rytmus, rytmus, rytmus. „Byla to koláž českých a světových dadaistických textů v režiii Jana Klára. Nedošlo k premiéře, shledalo se to umělecky nedostatečným,” připomněl dramaturg František Řihout.

Václav Liška, jeden z herců, kteří se na Černé komedii podíleli, upozornil, že před pár lety stáhlo hru ještě dřív, než měla premiéru, také Dejvické divadlo v Praze. Podotkl, že taková věc se prostě stává, byť samozřejmě ne často.

„Se slovy Martina Glasera můžu jenom souhlasit, i když je těžké to říkat. Někdy je lepší něco skrečovat než to za každou cenu uvést. Laťka je nějak nastavená, věnovalo se tomu dva měsíce intenzivní práce, ale někdy je lepší říct: nemá cenu se dál trápit,” komentuje Václav Liška.

Jestli se Černá komedie na repertoáru objeví, je v této chvíli otázka, na kterou nikdo nezná odpověď. V úterý odpoledne stálo v mailu z divadla, že 'představení nebude uvedeno', večer, když se zpráva objevila na webu divadla, přibylo ve větě slůvko 'prozatím'. Jasně nepůsobí ani slova ředitele Šestáka.

„Došli jsme k názoru, že v této fázi zkoušení, přípravy a v této podobě to nechceme před diváky uvádět. Bude se přepracovávat a hrát v náhradním termínu. Herecký tým bude stejný, ale inscenační tým je věc, kterou si teď musíme vyjasnit s vedením činohry,” nastínil Šesták, jenže dodal, že se sice budou snažit, aby se titul v programu objevi, ale 'sezona je rozjetá'.

Jisté je tak jen to, že v termínech, kdy se měla Černá komedie hrát, nasadí divadlo komedii Slepice. Kdo už má koupené vstupenky a o náhradní titul nestojí, může lístky vrátit. „Všem divákům se moc omlouváme za komplikace,” vzkázala Věra Ernstová z obchodního oddělení.

Adam Rut (25) a Kristýna Čepková (24) přišli do Jihočeského divadla letos na podzim, v květnu jako hosté zinscenovali hru Slaměná židle. V této sezoně měli kromě Černé komedie připravit ještě Tramvaj do stanice touha.