Jubilejní devátou výstavu, která je průřezem celoroční činnosti, proto klub nainstaloval do Galerie Dolní brána v minulém týdnu a milovníci zajímavé fotografie tentokrát s podtitulem Náš svět ji mohou vidět až do 20. února.

Ale pěkně popořádku. Hlavním původcem byl Radek Štumpauer, Luděk Jánoš a Karel Rabenhaupt, ti oslovili dalšího z fotografů Zdeňka Přibyla, zda by nešel do obnovení fotoklubu, který v Prachaticích už jednou fungoval s názvem Amfot. „Já zaváhal asi vteřinu,“ směje se Zdeněk Přibyl, který se po čase a po registraci na správném ministerstvu stal samozvaným tiskovým mluvčím.

Od té chvíle se členové fotoklubu pravidelně scházejí a diskutují nejen nad svými fotografiemi, ale také nad novou moderní technikou. Mají i svého zvoleného předsedu a je jím Luděk Jánoš. Jejich dnem jsou pondělky. A je prý celkem jedno, jestli je to fotopivo, kafe či jiný nápoj v nějaké z prachatických restaurací, nebo třeba klubovna Domu dětí a mládeže v Prachaticích. „Právě tam máme zázemí a můžeme si tam fotografie promítat na plátno, abychom se nad nimi mohli lépe dohadovat, hodnotit, prostě do toho kecáme,“ dokresluje situaci mezi svými kolegy amatérskými fotografy Zdeněk Přibyl.

Největší a nejdůležitější je ale právě zmiňovaná výstava. Tu první jsme měli v roce 2001 na počest Ády Zíky a jmenovala se 10. 10. 01. Právě na tento datum Adolf Zíka dokázal zmobilizovat síly několika stovek fotografů a pak z obrázků dokázal poskládat Poslední knihu století.

K tomu si ale členové fotoklubu zadávají „domácí úkoly“. Někdo nadhodí téma, zbytek se shodne na lhůtě odevzdání a jde se do toho. „Na přinesených obrázcích hodnotíme pojetí zadání, světla stíny nebo třeba také nápad,“ vysvětluje Zdeněk Přibyl. Ale členové spolku nefotí jen na „prachatickém písečku“, vyrážejí i ven. Třeba teď o víkendu jedou na zamrzlé Lipno, kde hodlají bruslit a vyrazit do okolní přírody.

Fotoklub se ale dostal i za hranice republiky. Zhruba před dvěma lety vystavovali členové fotografie ve slovenském Zvolenu.

A jednu výstavu uskutečnil také v německém Grainetu. Ta nesla název Tváře Zlaté stezky. I dnes se mohou do fotoklubu přidat další fotografové. Za poslední roky se klub hodně rozrostl. „Ale nikdy nepřišel někdo jen tak, vždycky to byl známý některého z nás,“ dodává Zdeněk Přibyl.

Pro nikoho z členů není fotografování obživou. Všichni jsou to amatéři, kteří by se ale svými výtvory mohli rovnat s profíky. Své obrázky pak umisťují na webové strany klubu www.ptfoto.cz, kde lze najít opravdu zajímavé výtvory zpracování úkolů.