Téma letošního 19. ročníku festivalu – Labyrint světa – bylo inspirováno prací význačného českého myslitele, učitele a humanisty Jana Amose Komenského, od jehož narození letos uplyne 425 let. Komenský je všeobecně známý novátorstvím, emaptií i šíří své vize a jeho slova jsou v labyrintu dnešního světa, který čím dál tím více postrádá právě takové vzory, jakým Komenský byl, stále aktuální.

Festivalu se zúčastní přední čeští básníci jako Petr Král, Marie Šťastná, Milan Ohnisko, Sylva Fischerová a rovněž mezinárodní hosté včetně slavné islandské autorky Gerður Kristný a nizozemského básníka Mustafy Stitou z patnácti různých zemí (Anglie, Irsko, Island, Skotsko, USA, Polsko, Slovinsko, Slovensko, Moldavsko, Rumunsko, Maďarsko, Chorvatsko, Estonsko, Srbsko, Sýrie). Zahajovací večer festivalu v Praze začne v duchu letošního tématu festivalu Labyrint světa vernisáží koláží Miroslava Huptycha s názvem Labyrint světa/ráj srdce, a přednáškou jednoho z největších znalců díla a života Jana Amose Komenského profesora Jana Kumpery. Poslední den festivalu v Praze bude zakončen procházkou labyrintem malých uliček Starého města, po níž bude následovat čtení v Literární kavárně Řetězová.

V rámci festivalu se budou konat akce pro nejmladší, například akce „Poezie jako průvodce labyrintem světa“ pro žáky 1. stupně ZŠ v knihovně Lobzy v Plzni nebo program pro děti z mateřských škol v knihovně Kamenice nad Lipou, i pro ty nejstarší – např. akce v Domově pro seniory Chodov Praha nebo pro seniory v Turnově, kde si budou připomínat 100. výročí narození básníka Josefa Kainara.
Zvláštní událost připomínající život a dílo nedávno zesnulého Františka Listopada se uskuteční v portugalském centru Instituto Camões v Praze.

Paní Bernie Higgins, jedna z organizátorů festivalu, řekla: „Letošní téma festivalu oslovilo mnoho lidí, které inspirovalo buď Komenského vlastní dílo a život, nebo prostě metafora labyrintu, odrážející pocity lidí žijících v dnešní matoucí a nebezpečné době.“

Hlavní myšlenkou festivalu je oslavovat poezii nejrůznějšími způsoby, ať už čtením známých autorů nebo akcemi pro děti, které se pořádají ve školách a v knihovnách. Festival si klade za úkol, aby se poezie dostala k co nejširší veřejnosti, proto se plakáty s básněmi vyvěsí také v pražských a libereckých tramvajích. Letos si v rámci festivalu cestující v tramvajích přečtou básně od Viktora Špačka, Víta Janoty, významné romské básnířky Tery Fabiánové, která zemřela před deseti lety, a Jana Amose Komenského, autora motta letošního ročníku festivalu.

Paní Higgins řekla: „Jsem zvědavá, jestli cestující v libereckých a pražských tramvajích bude bavit číst si básně cestou do práce, jestli pro ně budou inspirativní. Osobně dávám přednost tomu číst si ve veřejných prostorech básně spíše než obvyklou reklamu, protože v nich je pravda, která protrhává mračno reklamních tlachů a může nám sdělovat důležité věci.“
Hlavním jádrem festivalu jsou však regionální aktéři z řad škol, knihoven, literárních spolků, klubů, divadel, muzeí i jednotlivců, kteří společně pořádají ve svých krajích a regionech zajímavé poetické akce pro veřejnost. I díky tomu je na většinu akcí vstup zdarma nebo se vybírá jen symbolické vstupné.

Klíčová fakta v souvislosti s 19. ročníkem festivalu Den poezie:

• Mezinárodní literární festival Den poezie se koná každý rok na počest velkého českého romantického básníka Karla Hynka Machy a trvá pokaždé dva týdny kolem výročí jeho narození (16. listopadu – Mácha se narodil roku 1810).
• Akce v rámci festivalu se budou konat v 60 městech po celé republice od Batňovic po Znojmo
• Zúčastní se ho přední čeští básníci jako Petr Borkovec, Milan Ohnisko, Jakub Řehák, Sylva Fischerová a další - a také básníci ze Skotska, Nizozemska, Irska, Islandu, Anglie, Spojených států, Sýrie, Maďarska, Rumunska, Moldavska, Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Estonska a Polska
• Na většinu akcí je vstup zdarma
• Festival se koná za podpory Ministerstva kultury České republiky, Magistrátu hlavního města Prahy a Nadace Český literární fond
Čeští a zahraniční autoři


Mezi známými jmény, která lze v rámci letošní edice Dne poezie spatřit, nechybí jak čeští, tak zahraniční autoři. Namátkou: Sylva Fischerová, Petr Král, Svatava Antošová, Miroslav Huptych, Marie Šťastná, Zahraniční hosté: Alan Spence (Skotsko), Justin Quinn (Irsko), Jane Kirwan (Anglie), Mustafa Stitou (Nizozemsko), Gerður Kristný (Island) Bartosz Radomski (Polsko), Adrian Suciu (Rumunsko), János Térey (Maďarsko) a další.

Josef Straka, Společnost poezie, Bernie Higgins, Společnost poezie