Dny otevřených ateliérů budou slavnostně zahájeny už dnes v Českých Budějovicích, a to v 17 h v galerii Tiskárny Karmášek. Společně se zahájením zde bude podle organizátorky Moniky Zárybnické také vernisáž výstavy skleněných plastik předního českého designéra Jana Čtvrtníka. „Jan Čtvrtník se v současnosti zabývá průmyslovým designem pro mezinárodní firmu působící v Německu, současně ale také navrhuje vázy i pro karlovarský Moser. A právě ty si budou moci návštěvníci prohlédnout,“ uvádí.

Akce se jako každoročně účastní například Galerie Koželužna v Nových Hradech. Nabízí na sobotu 12. října doprovodný program k právě konající se výstavě Až jednou půjdu do kytek, na níž vystavuje čtve᠆řice autorek obrazy s květinovými motivy. Podle Jitky Duspivové z Kulturního informačního centra Nové Hrady si návštěvníci mohou zamalovat společně s ma᠆lířkami nebo si koupit právě stvořený obrázek.

Monika Zárybnická považuje za významnou také možnost mladých umělců, kteří většinou pracují doma a nemají vlastní ateliér, představit se na DesignMarketu v Tiskárně Karmášek. Ten se koná v neděli od 15 h. „Součástí letošního programu DesignMarketu bude také přednáška o udržitelné módě Michaely Lyskové, která návštěvníkům vysvětlí, jak vzniká oblečení pro módní řetězce a co se stane s kusy, které se neprodají,“ doplňuje. Těšit se můžete také na módní přehlídku z výběrového second-handu, která ukáže, že stylově lze vypadat i s oblečením z druhé ruky. „S Jaroslavem Karmáškem ml. se také můžete podívat přímo do provozu tiskárny,“ dodává organizátorka. V sobotu v 18 h bude navíc v rámci Dnů otevřených ateliérů zahájena v Galerii 1 výstava prací Bereniky Saudkové, na níž uvidíte průřez tvorbou i kolekci velkoformátových obrazů umělkyně.

V Českém Krumlově například navštívíte Fotoateliér Seidel či SUPŠ sv. Anežky České, v Třeboni přichystala program výstava Třeboňský sochařský svět, na Písecku otevřou své dveře návštěvníkům umělci Jan Novotný či Martina Zborníková. Akce se však koná po celém Jihočeském kraji.