Pod širým nebem vystupuje už od roku 2013. „Znal jsem George z Lannovky, vždycky se mi líbilo si ho poslechnout. Tak jsem to zkusil taky,“ vzpomíná. Dal výpověď v práci a jel hrát na šest dní do Prahy. „Líbí se mi, že dělám to, co mě baví, někomu zlepším den, jsem venku na vzduchu a ještě mi lidi občas hodí nějaké peníze,“ pochvaluje si.

Hra Pod sněhem v Jihočeském divadle.
Jihočeši vezou nejlepší kusy do Prahy

Kde Honza Janda bude hrát? Uslyšíte ho u KB, na Lannovce, v kavárnách, na svatbách či 1. dubna na koncertu Písničkáři z Budějc. V K2 zahraje 28. března. Na červen plánuje desku s vlastní tvorbou.

Nesleduje hudební trendy, nejraději prý zahraje to, co se líbí jemu. „Mám rád Vlastu Redla. Nejčastěji však zabere Wonderwall,“ prozrazuje.

Proč si pro své covery vybral tuto lokaci?„Na Lannovce byl George, nechtěl jsem mu lézt do zelí. U Komerčky se to dobře rozléhá,“ vysvětluje. Teď v zimě však dostávají hlasivky, šlachy i hudební nástroj na frak. „Člověk se lehce nastydne, ale letos jsem zatím vydržel,“ míní hudebník. Když je volno na Lannovce, zajde i tam.

Děti v Doudlebech dostaly letos vysvědčení ve čtvrtek 30. ledna a těší se na páteční pololetní prázdniny.
VIDEO: Nocleh ve škole a pak vysvědčení. A jak to dopadlo?

V Českých Budějovicích má Honza Janda okruh fanynek. „Pocit je to dobrej,“ přiznává. Manželka, s níž se prý na ulici s kytarou neseznámil, nežárlí. „Není na co,“ krčí rameny. Žena mu také fandí.

To ona je totiž jedním z prvních posluchačů vlastní tvorby Honzy Jandy a dává mu zpětnou vazbu. „Začínal jsem psát písně o holkách na vejšce. Potom ve stereotypní práci,“ vzpomíná muzikant. Dnes má okolo třiceti písniček, z nichž některé hraje na koncertech a v kavárnách. Pořádá také koncerty v MC Fabrika Písničkáři z Budějc, kde sám vystupuje.

Fotograf Jan Dobrovský byl přítomen po celou dobu natáčení ve štábu Nabarveného ptáčete. Jaké fotografie pořídil, si prohlédnete v kavárně Českého rozhlasu České Budějovice.
Fotograf Nabarveného ptáčete: "Chci, aby mé fotky říkaly něco dál."

Shodou okolností právě natáčí desku. Hotová by měla být v červnu. Uslyšíme na ní jeho rané romantické písně i tvorbu z posledních let. „Je to takový folk-rock-pop,“ přibližuje. Některé z písní přehrává znovu. „Chci je ve větším nástrojovém složení. Kromě zpěvu violoncello, baskytaru, bicí, možná cajon,“ uvažuje a dodává: „Jiné zachovám jednodušší.“ Po křtu desky s písněmi vyrazí do zahraničí. „Jezdím každé léto hrát po Evropě,“ líčí. Na ulici vystupoval například i v Norsku či ve Španělsku. Teď plánuje Švýcarsko, Německo. „Občas se lidi zajíma᠆li, jestli mám svou desku, tak ji tentokrát vezu s sebou,“ plánuje Honza Janda. Jak se bude CD jmenovat, zvažuje.

Honza Janda právě studuje nástavbu na konzervatoři, a to hru na klasickou kytaru. Rád by do budoucna učil. Už nyní vede žáky v ZUŠ Borovany, má i soukromé hodiny kytary. Koncertovat uvnitř i venku bude dál.