Jejich majitel Petr Hošťálek výstavu uvedl a několikrát během večera návštěvníky Prachatického muzea svou výstavou provedl a podal výklad k jednotlivým exponátům. A aby na to nebyl sám pozval si do Prachatic Český klub velocipedistů Podšumavan z Českých Budějovic. Jeho členové přijeli ve stylových oblecích, které dokonale pasovaly k historii kol, z nichž některé pocházejí z počátku minulého století, ale také předvedli jízdu na historických kolech. "Každý z nás má nějaký ten historický kousek a jezdíme po různých setkání. Dnes jsme tu, zítra jedeme do středních Čech," vyprávěl Jiří Šindelář, předseda klubu Podšumavan. Shánění historických bicyklů už prý ale není, co bývalo.

Dříve byla taková kola v každé stodole a jejich majitelé se jich rádi zbavili. "V současné době je jejich koupě dost komplikovaná. Překupníci nasadili ceny a koupit je za pár korun není možné," postěžoval si na oko s dovětkem, že se kupují někdy i za tisíce korun. Pak ale milovníci starých bicyklů musejí dát kolo do použitelného stavu. Kolik to stojí? Jak dlouho to trvá? O tom více v tištěném Deníku v pondělí 12. června.

Výstavu Petra Hošťálka si mohou zájemci prohlédnout v Prachatickém muzeu do 3. září. Tak tam zajděte, opravdu na vás dýchne historie.