V Ostravě se konal již devátý ročník společenské akce pro všechny příznivce square dance a round dance s názvem Hornický šachťák. Sjelo se sem 130 milých a nadšených tanečníků různého věku. V jasné početní převaze zde byly moravské a slezské kluby, přijeli ovšem i tanečníci z Prahy nebo ze Slovenska. Mary Lou patřila k hrstce tanečníků, kteří vážili nejdelší cestu (navíc jako správní příznivci country and western cestovali vlakem). O zábavu se postaralo sedm vynikajících tanečních lektorů.

V Ostravě se tančilo ve třech sálech současně, na programu byly čtyři obtížnostní stupně square dance (Mary Lou zatím tančí třetí stupeň, ale brzy se chystá své znalosti rozšířit). Nejednalo se o výuku ani o procvičování a světe div se, v Ostravě se ani v tanci nesoutěžilo a ani se nepředvádělo, co kdo umí (soutěže a přehlídky se ve square dance zkrátka nenosí). Šlo o příjemné taneční setkání s jasným cílem – pobavit se, užít si atmosféru, zatančit si s přáteli a poznat nové lidi.

Na square dance setkání nesmí po skončení tancování chybět ani afterparty. Tu sobotní jsme si užili ve společnosti kytar, mandolíny a bubínku, při zpěvu nejen folkových hitů. Za nedělní afterparty patří pořádajícímu klubu Extend Ostrava velká pochvala, neboť jsme se přenesli do pomyslné hornické šachty, kde probíhala soutěž s nádechem recese a názvem Vzhůru do dolu. Na Hornický šachťák se Mary Lou vypravila poprvé a všem tanečníkům se zde velmi líbilo. Akce by se neobešla bez finanční podpory Domu dětí a mládeže Prachatice, neboť náklady byly skutečně vysoké.

Jitka Nováková
CTS Mary Lou Prachatice