Zatímco v návštěvnících doznívají zážitky z programu a akcí letošního Majálesu Vimperk, jeho organizátory čeká ještě papírování a snad i trochu dohnat lehčí spánkový deficit. Přesto si našli čas odpovědět Prachatickému deníku na několik otázek.

Letošní ročník Majálesu je minulostí. Jaký byl z pohledu jeho organizátorů?
Náročný - fyzicky i psychicky. Přípravy nás letos stály opravdu mnoho sil, na druhou stranu není lepší odměna a vzpruha, když jako organizátor vidíte, že se návštěvníci baví napříč všemi generacemi.

Majáles nebyl tentokrát jen o muzice a doprovodném programu pouze v areálu letního divadla. Nabídl i několik přednášek a besed. Jak vnímali návštěvníci tuto novinku?
Troufáme si říct, že pozitivně. Na každé z přednášek se sešlo několik desítek návštěvníků, dokonce jsme měli i několik „štamgastů“, kteří nevynechali ani jednu z nich.

Nabídka témat byla poměrně široká, co zaujalo nejvíc?
Bezpochyby formát 20x20. Dorazilo na něj kolem 100 zvědavců a nutno podotknout, že každý z mluvčích si připravil velmi zajímavou prezentaci, což přispělo k celkově dobré náladě.

Dá se říct, že letošním programem máte nakročeno do příštích let s podobným modelem, jinak řečeno, budou i příští ročníky podobně rozšířené na další dny?
Už teď můžu říct, že neplánujeme rozšířit hudební program v bývalém letním kině do více dnů, bylo by to logisticky, organizačně i finančně příliš náročné. S doprovodným programem chceme ale určitě i nadále pracovat a v ideálním případě ho i rozšířit.

Jak pro doprovodný program vyhovoval zvolený prostor, neuvažujete o změně?
Pro nás i pro návštěvníky bylo zajímavé posadit se a poslechnout si přednášky v místě, které při procházkách městem míjíme a vlastně ho skoro ani neregistrujeme, v tomto ohledu tento prostor splnil naše očekávání. Přiznám se, že v tuto chvíli nedokážu předpovědět, jak a kde bude doprovodný program probíhat v příštím roce. Máme spoustu plánů a nápadů, jak rozšířit program i do dalších částí města, je to ale otázka spousty jednání, která nás čekají na podzim.

Vraťme se k tomu hlavnímu, a tím byl sobotní program v letním areálu. Na stupnici spokojenosti od jedna do deseti, povedl se?
To nám úplně nepřísluší hodnotit, nejlépe by na to uměli odpovědět naši návštěvníci. Nicméně organizačně vše relativně fungovalo, jak mělo, na druhou stranu už teď víme o pár věcech, které určitě příští rok uděláme jinak, proto pokud bych měl číselně hodnotit, zvolil bych šťastné číslo 7!

Každý rok přinese určitá překvapení, ať už milá, nebo ne zrovna příjemná. Co se vyloženě povedlo a co bude třeba příště udělat jinak?
Povedla se jednoznačně zóna pro nejmenší, bylo v ní nabito prakticky od otevření bran areálu až do setmění. Naši nejmladší návštěvníci zde skákali v pytli, bojovali molitanovými meči, zkoušeli dětské sumo a spoustu dalších aktivit. Jedním z nejzásadnějších problémů naopak byly technické komplikace při koncertu Vladimira 518 a Smacka, které sice vznikly z velké části bez našeho zavinění, i tak jim ale budeme chtít příští rok předcházet. A pak několik na první pohled nepatrných detailů, i těm se ale za rok zkusíme vyvarovat.