Kdo má pocit, že po roce 2011, kdy zde zpíval Plácido Domingo a vládl duch Rožmberků, bude letošek chudší, plete se. Tak například v Českém Krumlově zahrají a zazpívají José Cura, Dmitri Hvorostovsky i Boban Marković. Na jihu se poprvé také představí Martin Creed, držitel nejprestižnější světové výtvarné ceny Turner Prize.

1. Hvorostovsky, Sandoval i Marković v Krumlově
Domingo a Vargas. Laťku má Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově z loňska nasazenou vysoko. Zdá se ale, že právě proto ji nechce příliš podlézat. Tak třeba ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky, pravidelný host Covent Garden, Metropolitní opery či La Scaly. Do Česka přijede popáté. „Na závěr vystoupí rumunská sopranistka Angela Gheorghiu. Vrátí se trumpetista Arturo Sandoval. Plánujeme jazzový projekt s Pavlem Šporclem, balkánský večer s Boban Marković Orkestar a samozřejmě komorní koncerty,“ upřesnila mluvčí MHF Lucie Johanovská.

2. Držitel Turner Prize v Domě umění
Budějovická galerie Dům umění slibuje exkluzivní výstavu: pozvala Martina Creeda, 43letého britského umělce. „Bude to samostatná výstava vítěze nejprestižnější mezinárodní umělecké ceny Turner Prize,“ říká kurátor Michal Škoda. Pokud dosud Dům umění vyvolával kontroverze, lze nyní čekat skandál. Martin Creed totiž v roce 2001 získal cenu za blikající lampu, kterou zabudoval do stropu galerie Tate Britain. „Zapíná se to a vypíná, ale je to umění?“ ptal se tehdy po vernisáži deník Guardian.

3. Cura a Dekameron před otáčivým hledištěm
V roce 2010 poprvé, loni podruhé a letos potřetí. Do Českého Krumlova před otáčivé hlediště se na pozvání Jihočeského divadla vrátí tenorista José Cura a jeho hlas z tekutého zlata. Zazpívá opět Cania v Komediantech. Kromě toho připravují pro tuto letní scénu Martin Glaser a Olga Šubrtová adaptaci Dekameronu, komedii plnou dobrodružství, vtipu a lásky. Milostná vášeň, krvavá pomsta a kletba jsou pak klíčová slova pro operu Rigoletto, druhou z premiér před točnou.

4. Nové knihy Jiřího Hájíčka a Davida Jana Žáka
Držitel ceny Magnesia Litera za román Selské baroko, budějovický spisovatel Jiří Hájíček, vydá román s názvem Rybí krev, který sleduje osudy postav žijících kolem Temelína. Dokončit a vydat chce svou knihu o králi Šumavy Josefu Hasilovi David Jan Žák, prachatický rodák a spolupracovník Deníku.

5. Festivaly: Neckář, Nightwork, Klus, Chinaski…
Velká popová a rocková jména slibují jihočeské festivaly. Okolo Třeboně přiveze Václava Neckáře, Českéhrady.cz nabídnou na Rožmberku špičku tuzemské scény: Nightwork, Tomáše Kluse, Chinaski, Davida Kollera, Mig 21, Monkey Business, No name, Sto zvířat, Xindla X i Ewu Farnu. První jména zveřejnil rovněž táborský Mighty Sounds. Patří k nim britská formace The Neville Staple Band, punk-rockoví Street Dogs z Bostonu a americká hard core kapela Poison Idea.

6. Reynek i Muzika v Alšově Jihočeské galerii
Minimálně dvě zajímavé osobnosti přiblíží Alšova jihočeská galerie. V jízdárně na Hluboké chystá velkou expozici Františka Muziky, malíře, typografa a jednoho z průkopníků české moderní scénografie, do Wortnerova domu láká například na Bohuslava Reynka. V roce 2012 také Jihočeský kraj vybere a jmenuje nového ředitele AJG.

7. Krteček a Plympton na Anifilmu
Vzpomínku na Zdeňka Milera, autora legendárního Krtečka. Velkou estonskou retrospektivu, tvorbu amerického kreslíře Billa Plymptona, dvakrát nominovaného na Oscara, i dílny animace. Tak zní základní nástin programu květnového Anifilmu, Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Třeboni.