Jeho dospělé návštěvníky symbolicky přivede znovu do dětství a jejich ratolesti naopak pobaví i poučí.

Zahájení výstavy, která je sestavena z originálních exponátů soukromé sběratelky Miroslavy Šormové a dvou kočárku z depozitáře prachatického muzea si ve středu 23. září nenechaly ujít desítky zájemců. Kromě netradiční výstavy mohli návštěvníci zhlédnout také taneční vystoupení žákyň ze Základní školy v Národní ulici v Prachaticích. „Kočárek jako prostředek k přepravování je znám u dětí pouze tři sta let. Ty první svým vzhledem připomínají tehdejší velké cestovní kočáry. Na zakázku si je nechávaly vyrábět především aristokratické a majetné měšťanské rodiny. Nejstarší dochované kočárky se nacházejí ve sbírkách v Německu a Anglii. Právě tyto země jsou považovány za průkopníky sériové výroby dětského kočárku 19. století,“ přiblížila historii kurátorka výstavy Zdenka Oberfalcerová.

Podle jejích slov byly u nás první kočárky společnou prací několika řemeslníků. „Byli to košíkáři, koláři a kováři. Kočárek sloužil nejenom k pobytu dítěte venku, ale byl používán i doma, kde postupně nahradil kolébku. Téměř současně se začaly vyrábět také kočárky loutkové, a to pro panenky. Věrně napodobovaly podobu svých velkých předloh,“ popisovala dále Zdenka Oberfalcerová.

Na originální výstavě jsou k vidění dětské kočárky, kolébky a také loutkové kočárky. „Nejstarší kočárky a kolébky, které mohou návštěvníci vidět, byly vyrobeny už téměř před sto třiceti lety. Nejnovější kočárky jsou naopak staré třicet let. Zájemci se mohou netradiční výstavou přenést o mnoho let zpět a zažít nostalgii vlastního dětství,“ dodala. „Výstava se mi velice líbí. Je zajímavé sledovat, jak se kočárky postupem času vyvíjely,“ uvedl Oldřich Kubart z Prachatic. Výstava potrvá do konce prosince.