„Podobná akce na lyžích se tu uskutečnila někdy před patnácti lety a od té doby to upadalo, i když maškarní třeba ve škole a podobně se tu konaly. Tak jsme si řekli, že by bylo dobré tu zaniklou tradici obnovit. Obecní úřad vše zaštítil a podpořil finančně,” vysvětlila, jak se masky na svahu vzaly Zlata Dostálová.
Soutěží bylo hned několik a na své si přišli dospělí i ti nejmladší, a to jak v hodnocení masek, tak ve sportovním klání.
„Každý z přítomných dostane lísteček a může dát svůj hlas jedné dětské masce a jednomu převleku dospělého. Pak je připraven slalom různých věkových kategorií na lyžích i na prkně a pro nejmenší je připraven závod na bobech, kdy si mohou při průjezdu branou utrhnout nějakou tu cenu. No a konečně je tu sjezd na čemkoli, u kterého ještě nevíme, jak se nakonec vyvine,” pokračovala Zlata Dostálová.
Přestože se jízda v masce zdá na první pohled bezproblémová, účastníci závodu se vesměs shodli, že tak jednoduché to zase nebylo. Problémy nastaly hned na vleku, kdy občas překážela dlouhá sukně či podobný kus oděvu. Stejně tak sjezd v masce, kdy je výhled často zúžen malým otvorem pro oči, rovněž nebyl jednoduchý. O to více se však všichni přítomní bavili a přes uvedené problémy si jízdu užívali. Zvláště, když po celé odpoledne byl vlek v provozu zcela zdarma. Nějakou tu vrásku na čele přidalo zřejmě pořadatelům počasí, kdy se dal očekávat jak déšť, tak silný vítr. Přes menší oblevu, kdy jízda byla pomalejší díky mokrému sněhu, se však nakonec rej povedl.
V kategorii dětí zvítězila Lenka Vostruhová coby čertice následovaná Sofií Šternbergerovou v masce indiánky. Mezi dospělými kralovala jeptiška v podání Lucie Dostálové. Té navíc náleží největší dík za to, že se po letech masky na sjezdovku znovu vrátily.