Poprvé, jako celorepubliková pěvecká soutěž je pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly. Prachatické kolo se konalo pod záštitou poslance parlamentu ČR a starosty města Prachatice Jana Bauera.

Zúčastnilo se ho 8.vybraných semifinalistů, kteří postoupili v této skupině z Českého Krumlova. Odpoledne zahájila místní taneční skupina CrabDance. Mistři ČR v kategorii 8 až 11 let předvedli bravurní výkon.

O pár minut později odstartovala ojedinělá soutěž, která nemá věkové a žánrové omezení. Porota zasedla ve složení: starosta města Prachatice Jan Bauer, dramaturg Divadla v Prachaticích Vlaďka Čapková, učitelka zpěvu a emotivní šansoniérka Sylvie Krobová, Lenka Sládková zástupce Vodafone Czech Republic a.s., zpěvačka doprovodné kapely soutěže GOOD COMPANY Blanka Hrdinová.

Jako host v programu vystoupila 12 letá novopečená vítězka soutěže „Skutečský slavík 2009“ Simona Černá. Dále pak Blanka Hrdinová, sestry Šímovy z Prachatic a Sylvie Krobová z Prahy. Porota chválila i poukazovala na drobné chybičky soutěžících. Laťka je nasazená opravdu vysoko. Bylo by zdlouhavé vyzdvihovat výkony některých opravdu dobrých zpěváků. Po hlasování službou SMS postoupili čtyři soutěžící s největším procentuálním počtem SMS. Absolutním vítězem se stal Stanislav Černý z Hlinska. Následovali: Radek Žalud z Českých Budějovic a Lenka Müllerová z Týna nad Vltavou a Michaela Nováková z Bavorova u Strakonic.

Další pořadí: Jana Kepková, Dominika Finková, Pavel Calta a Adéla Davidová. Do soutěže se vrátila velice dobrá Adéla Davidová z rozstřelu s Janou Kepkovou. Tak rozhodli diváci v sále. Porota mohla vrátit zpět do soutěže jen jednoho soutěžícího. Stal se jím Pavel Calta z České Lípy. Do III. Semifinále v Jindřichově Hradci tak postupuje šest pěvců. Cenu starosty města Prachatice získala mladá zpěvačka z Bavorova Michaela Nováková.

Cenu sympatie pana starosty převzala Dominika Finková z Českých Budějovic. II. semifinále se uskuteční v neděli v Táboře. Mimo dalších 9 semifinalistů v soutěži vystoupí profesionální zpěváci a známé tváře. Pokud se bude opakovat skvělá a nadšená atmosféra z Prachatic, bude mnoho diváků mile překvapeno. Ve finále soutěže, které se koná 19. prosince v Domě kultury Metropol v Českých Budějovicích, budou uděleny i ceny další. Zvažte tedy, který ze semifinalistů je nejlepší.

Petr Jirotka, organizátor soutěže