Ve čtvrtek 16. července začínají v kraji dva velké festivaly: v Táboře Bohemia Jazz Fest, který se přesune do Prachatic a Budějovic, v Jindřichově Hradci Folková růže. A oba nabízí velké hvězdy. Hlavní jazzová rozsvítí budějovické náměstí – kytarista Robben Ford. Držitel Grammy koncertoval s Georgem Harrisonem či Milesem Davisem, který v létě 1986 prohlásil: Dnes je smutný den, Robben s námi hraje naposledy.

„Hraje úžasně a ještě ke všemu vypadá dobře. Bude to fantastické finále,“ řekl kytarista Rudy Linka, který festival organizuje už počtvrté. Světoví jazzmani zahrají na sedmi náměstích v zemi a všude bude vstupné zdarma.

V jižních Čechách přibyl na seznam Tábor. „Opět se rozrůstáme, i v době krize. Program je ještě lepší než loni. I letos představíme naprostou špičku světového jazzu,“ popsal Linka.
Do Prachatic tak přijede americký varhaník Lonnie Smith. Linka tvrdí, že když tento klasik hrábne do hammondek, vzrušení se dostaví okamžitě. V Táboře zahraje kapela francouzského trumpetisty Alexe Tassela, Budějovice uslyší trio tenorsaxofonisty Joshuy Redmana. Ten navíc převezme cenu za přínos žánru, plastiku od Zdeňka Lhotského v podobě dlažební kostky. Symbolizuje náměstí, která festival oživuje.

Johna Coltrana připomene italské Extrapolation trio, jazz od Mozarta po Zawinula slibuje rakouské Austrian Jazz trio. Z Čechů se představí legendární pianista Milan Svoboda a kvartet varhaníka Ondřeje Pivce, který Linku zaujal na akci Blues Alive.

Hlavně na tuzemské kapely spoléhá Folková růže, která loni přilákala asi 1200 lidí. Na nádvoří zámku v Jindřichově Hradci zazpívají Vlasta Redl, Robert Křesťan, Ivan Hlas, Žalman nebo skupina Hop Trop. Zahraničí zastupují tanečníci ze Zimbabwe IYASA a trio Cairdeas z kanadského Ontaria, hrající irskou hudbu. V sestavě mají harfu, housle, cello, loketní dudy, bodhrán, flétny i kytaru.

„Oslovili mě manželé Trtílkovi z kapely Black Uganda Choir, kteří je pozvali do České republiky. Jsem na ně zvědavý, podle ukázky to bude docela dobré,“ uvedl organizátor Miloslav Vokáč.

Program začíná každý den dopoledne na náměstí, odpoledne pokračuje na nádvoří muzea a v kapli , večer vrcholí na nádvoří zámku a pro labužníky přidává půlnoční recitály zvané Nočníčky. Velký prostor dostávají mladé kapely. Letos například jihočeské trio Epy de Mye, Marien Víti Troníčka, Šantré se zpěvačkou Inkou Tognerorovu nebo letošní vítěz Zahrady, trio Jananas s hravými texty.

Ve středu 15. července od 18 hodin program předznamená na nádvoří Langerova domu Večer bez škatulek, kde zahrají hlavně místní muzikanti. „Například náš bývalý kytarista Petr Pokovba se čtrnáctietou studentkou gymnázia, která skvěle zpívá, dále funky folkové duo, akordeonistka Petra Vlčková, operní pěvkyně Martina Kučerová, vokální soubor X–tet a Pepík Nejedlý,“ vyjmenoval Vokáč.

Folkovou růži doplňují doprovodné akce jako výstava kreslených vtipů Michala Hrdého. Afričtí tanečníci zase zvou v pátek od 12 hodin na workshop. „Ozdobou jsou muzikantské jam sessiony v hospůdkách či výlety do okolí. Tábořit mohou návštěvníci na břehu Nežárky,“ doplnil dramaturg Michal Konečný.

Václav Kobenc