Autorský pořad Toulky starou Šumavou zaměřil v březnu nejdříve na obec Stachy a její slavné rodáky po té se tradičně jelo Šumavskými dolinami, lesy háji, přes hory a údolí po toku Vltavy, Blanice i Otavy.

Stachy to je místo slavných rodáků, Josef Bártík voják legionář, jenž byl již v roce 1916 zajat na Italské frontě a již zde se hlásil do vznikající československé cizinecké armády, účastník odboje ve druhé světové válce, který se zapojil i do operace Antropoid, kdy připravoval a vybíral v Anglii vhodné parašutisty. Domů se vrátil, jako brigádní generál působil na ministerstvu vnitra a podílel se na procesu s K. H. Frankem.

I jeho nakonec stihl osud jako jeho mnohé spolubojovníky s Anglie a to smyšlený proces, vězení a degradace. Byl rehabilitován v roce 1965, v roce 1968 ve věku sedmdesáti letech umírá. Další významný rodák je Rankl Sepp největší Šumavský silák, o kterém píše Karel Klostermann a třetí v řadě byl Andreas Hartauer autor šumavské hymny Na staré Šumavě, jehož život je hlavně spojen s Lenorou a zdejší sklárnou. Po těchto osobnostech se pokračovalo již zmíněnou jízdou Od Borových Lad, přes Hořice na Šumavě, Frymburk, Horní Planou k dalším známým i méně známým místům.

Ladislav Beran