Ivo Stehlík spolu se třiceti sedmi spoluautory vytvořili pro křest významný kruh. Kruh, který má zejména v těchto dnech svůj význam, neboť je symbolem věčného života, a to již od doby Keltské tedy od jedněch z prvních obyvatel bájné Šumavy.

Křtu se zúčastnilo přes sto příznivců literatury a Šumavy, pro které je Šumava opravdovým domovem, byl jedinečný. Jednak počtem a zvláštností samotného aktu při křtění knihy. Nejdříve Ivo Stehlík představil samotnou knihu pověděl o jejím obsahu a představil všechny spoluautory. V závěru spoluautorům za to, že kniha má tuto podobu a že všem se povedlo něco zajímavého a krásného k současné Šumavě.

Ke křtu pozval Ivo Stehlík dvě osobnosti Šumavských končin, lesů, luhů a vod ředitele Národního parku Šumava Pavla Hubeného coby strážce a Jiřího Včeláka, muže výšek všech stromů, které na Šumavě rostou a dbá na to, aby se krása lesa i krajiny držela nadále. Oba pánové se stali pomyslnými kmotry a oba ji pokřtili po svém. Jiří Včelák svérázně Vatovcem obrovským (pýchavka obrovská), což je houba rostoucí zejména na pastvinách a byl to opravdu jedinečný křest. Každý, kdo houbu jen trochu zná, ví, jaký prach se z ní vykuřuje. Pavel Hubený to vyrovnal klasikou, a to vodou potoků Boubínského pralesa.

Ladislav Beran