Zdejší kostel je totiž zasvěcen hlavnímu českému patronu Janu Nepomuckému a to je každoroční příležitost pro setkání s německými rodáky.

“Poutní mše je v neděli v deset hodin dopoledne, ale před tím poběží doprovodný program ať již sobotní country s Lhenickými Vodáky, nebo fotbalový a nohejbalový turnaj,” představil poutní program starosta obce Jiří Fastner.

Vzhledem k tomu, že Vltavice letos slaví 650. výročí od první písemné zmínky o obci, jsou letošní oslavy rozvrženy do celého roku. Mezi stěžejní akce pak patří červnové svěcení obecních symbolů a červencové oslavy zmíněného výročí.

“V neděli 21. července budeme světit obecní prapor a znak a o měsíc později 19. července, kdy uplyne přesně 650 let od chvíle, kdy Karel IV. podepsal listinu zmiňující naši obec budou hlavní oslavy s mažoretkami, šermíři trhy a podobně,” doplnil další plány starosta Fastner. To jsou však jen dvě z dlouhého seznamu akcí a během této doby do Horní Vltavice zavítá jak zpěvačka Marta Kubišová, tak spisovatel Michal Viewegh.

S německými rodáky má obec tradičně dobré vztahy a ti se nemalou měrou podíleli na financování oprav zdejšího kostela. Bohužel místní hospoda, která se mimojiné pyšní titulem nejstarší na Šumavě je již několik let uzavřena a obec nemá prostor, kde by se setkání s rodáky mohlo uskutečnit. Z tohoto důvodu se společné posezení po mši svaté přesouvá do sousední Lenory.

Letošní pouť má i jednu nepříjemnou kulisu. Ze zdi hřbitova, který se pochopitelně těší největšímu zájmu rodáku, neznámý pachatel při dvou nájezdech odcizil kamené desky a škoda na této kulturní památce dosáhla výše několika desítek tisíc. Celou žáležitost v současné době šetří policie ČR.

Jaroslav Pulkrábek