Autor Macha a Šebestové, Rossiniho Lazebník sevillský, komedie Sluha dvou pánů, rytmy afrického Zimbabwe, bílá paní, Karel Plíhal nebo Sahara očima Michala Tůmy. Pestré bude kulturní léto v Jindřichově Hradci, které nabídne akce pro dospělé i pro děti.

Všechny generace potěší Adolf Born, jehož výstavu otevře Galerie Inspirace. „Je to k jeho jubileu, bude mu letos 80 let a nechal se přesvědčit jako rodák z Českých Velenic, že by bylo dobré, kdyby v krajině svého dětství měl výstavu,“ řekl galerista Jiří Langer.

Jednou z hlavních akcí jsou už tradičně Noční prohlídky zámku s bílou paní. Jen loni je navštívilo 3700 lidí. Letos se vrátí do roku 1690, téma je vymření Slavatů po meči. „Prý to bylo docela humorné a my se snažíme, aby se v prohlídkách snoubila historie s humorem,“ podotkl organizátor Antonín Kaška.

Ten má na starosti i Jindřichohradeckou činohru. Ta uvede Sluhu dvou pánů. Původně se chtěl soubor po deseti letech vrátit k Jiráskově Lucerně, ale vzdal to, protože je příliš technicky složitá.

„Hrát budou kolegové z plzeňského divadla, zejména Andrea Černá v kalhotkové roli, která byla v letošním roce nominována na prestižní cenu Thálie. A protože činohra je spojení profesionálů a amatérů, objeví se také zástupci Divadelní společnosti Jablonský,“ upřesnil Kaška.
Další divadelní zážitek slibuje Lazebník sevillský, který sérii akcí 29. srpna zakončí. Diváci uslyší hvězdy z několika souborů. „Zazní v krásných prostorách na III. nádvoří a podařilo se nám udělat koprodukci, co se týče zpěváků: z Národního divadla bude zpívat Jarda Březina, z brněnské státní opery Jana Wallingerová a jsem rád, že se mi podařilo přemluvit Svatopluka Sema, našeho předního barytonistu, na roli Figara,“ vyjmenoval Vratislav Kříž.

Zatímco opera zazní na zámku posedmé, taneční skupina IYASA z afrického Zimbabwe přijede na jih již poosmé. Jihočeská část jejich turné začne 11. července ve Slavonicích. Devítičlenná skupina studentů umělecké školy zde slaví obří úspěchy.

„Budou to jiní tanečníci, ale název je stejný, Spirit of Africa. Opět představení plné písní, tanců, rytmů a scén, které uchvátí,“ popsal Miloslav Vokáč z kapely Jen tak tak. Ta spolupořádá i festival Folková růže, kde se představí Plíhal, Hladík, Traband, Asonance či Marien. Přehlídku předznamenají koncerty na okolních hradech a zámcích.

Afrika očima Tůmy

„Jedna velká změna se týká muzea – opravuje se, tak bylo nutné hledat místo pro odpolední scénu, která bude nakonec na II. zámeckém nádvoří,“ doplnil Vokáč.

Hudba zazní i na zámku, ať už to budou irské písně Věry Kláskové či barokní opera. Koncerty nabídne i Národní muzeum fotografie, jež zve na Nevšední světy. „Jedním bude Sahara, kterou nafotografoval v 80. letech Michal Tůma, jenž se zúčastnil expedice do centra Afriky. Návštěvníci spatří drsnou krajinu, ale i kočovný život nomádů. Vedle toho bude výstava zaměřená na podmořský svět, další na mikrofotografie částí rostlin a snímky z Papuy,“ shrnul ředitel muzea Miloslav Paulík.

Zajímavých výstav bude ale v Hradci více. Zámeckou galerii zaplní obrazy Ivana Ouhela, Muzeum Jindřichohradecka připraví expozici Malby větrem Vladimíra Merty.

Léto v Hradci
Výběr akcí


Den města 12. 6.
Jen tak tak, Třeboňští pištci 18. 6.
Josef Nechutný-divadlo 21. 6.
I. Ouhel výstava od 25. 6.
Concertino Praga 25. 6.
Nevšední světy od 27.6.
Hurá na prázdniny 29. 6.
Sluha dvou pánů 2. a 3. 7.
Nezmar Express 4. 7.
Adolf Born od 7. 7.
IYASA Zimbabwe turné od 11.7.
Folková růže 15.–17.7.
Malby větrem – V. Merta od 17. 7.
Magická viola P. Přibyla 21. 7.
Léto u vody 23. 7.
Noční prohlídky hradu⋌od 23. 7.
Folklorní festival 24. 7.
Věra Klásková – recitál 28. 7.
Barokní opera 29. 7.

Neckyáda 31. 7.
Promenádní koncert 1. 8.
Pěvecký koncert 15. 8.
Město dětem 28. 8.
Lazebník sevillský 29. 8.

Zdroj: Město a kulturní organizace