Psát, že Baobab vydal novou kvalitní dětskou knížku, je málem zbytečné. Téměř se chce říci, že snad Baobab ani jiné knihy nevydává. Mám psát ale právě o té jediné: Z domu a zahrady. Olga Černá (*1964) v ní z obyčejných věcí skrze dětské oči tvoří divy a já nevím, jestli jde doopravdy o knihu pro děti, nebo o upozornění pro dospělé, že ten pohled na svět dětskýma očima může být zdraví prospěšný.

Když k jejím krátkým textíkům přidáme šité obrázky chotovinské výtvarnice Evy Volfové (*1979), jen stěží odoláte pokušení nastěhovat se do toho domu, k tátovi a mámě, Matějovi a Hance a – to už si se svými dětmi přečtěte sami. Nebude to těžké, text je prostřen skromně na pouhých pětadvaceti stranách. Jde o četbu na týden, za předpokladu, že vydržíte číst každý den v týdnu jen jeden z kouzelných-obyčejných příběhů.

Chvátat by bylo chybou, neboť zahradu i dům je třeba prozkoumávat postupně, asi tak, jako když – trochu nevěřícně – přepočítáváte dírky na všech těch knoflících, jimiž je kniha poseta namísto čísel stránek. Tahle kniha vám stoprocentně bude slušet.

Hodnocení Deníku: 90%

TOMÁŠ VEBER
Autor je kulturní kritik