K tomu nutno připočíst i pětistovku kreseb a množství fotografií z doprovodných soutěží. I tak se lze podívat na devátý ročník mezinárodního filmového festivalu o zvířatech Natur Vision, jehož česká část skončila v pátek večer ve vimperském kulturním středisku slavnostním galavečerem.

„Stejně jako v minulosti festival provázela fotosoutěž Fascinace přírodou a letos podruhé výtvarná dětská soutěž Máme rádi zvířata, v letošním ročníku zaměřená na africkou faunu,“ doplnil informace o právě končícím festivalu šéf kulturního odboru vimperské radnice Miloš Beneš.

Novinkou oproti tomu bylo udělení ceny Stanislavy Chumanové pro nejhezčí kresbu ve výše jmenované soutěži, kterou si nakonec odnesla dvanáctiletá Michaela Mrázová se prachatické ZŠ Zlatá stezka. Druhé místo zůstalo díky Miroslavě Höhneové ve Vimperku a pomyslný bronz pak putoval do Radomyšle na Strakonicku, kam jej odvezla šestiletá Veronika Klasová.

„Obrázků se sešlo mnohem více než v loňském roce a museli jsme proto i posílit porotu, která je složena s učitelů výtvarné výchovy. Do soutěže se přihlásilo nejenom pětačtyřicet škol z celé republiky, ale i někteří jednotlivci,“ uvedl vyhlášení výsledků soutěže Miloš Beneš.

Tento cerominiál však byl pouze jedním z bodů, které tvořili program večera moderovaného hercem Tomášem Krejčířem. Během pátečního bezmála tříhodinového programu se představil nejenom nejlepší německý film soutěže Divoké Rusko - Dálný Východ, ale proběhla i malá exkurze do díla dokumentaristy Hugo Habermana, či povídání s fotografem Janem Svatošem o dobrodružných výpravách za unikátními snímky do divké Afriky.

„Vimperku lze tento festival jen závidět a na druhou stranu však jsem velice rád, že se odehrává na území Jihočeského kraje,“ svěřil se během večera krajský radní pro zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Karel Vlasák, který byl na galavečeru jedním z desítek pozvaných hostí jak z Čech, tak Bavorska. A jak se všichni přítomní během závěrečného rautu shodli, lze se jen těšit na další, tentokrát devátý ročník festivalu.

Jaroslav Pulkrábek