Ekocentrum U nás Volary, které tento festival pořádá uvedl Martin Janda, který pozval na šest zajímavých filmů a přestávkové losování o zajímavé knihy. Zahájilo se filmem Dugot a stavbě velkého kajaku a jak s ním sjeli dva kamarádi Benjamin Sadd a James Trudle Amazanku. Oči boha byl to zajímavý dokument, Lotyšského kajakáře Tommas Marnicse o sjíždění řeky Saryjaz na hranici Číny a Kyrgistánu, ve stínu sedmitisícových hor. Zajímavá myšlenka zazněla v závěru tohoto filmu ,, na Modré planetě je mnoho řek, které stojí za to sjíždět“ Určitě výzva a dobré motto.

Back Heits to je příběh Anny Kuchařové slacklinerka v nové zajímavé adrenalinové a sportovní disciplině v chození na zajímavé gumě. Tento dokument zavede všechny do krásného Maroka a jeho výšek. Oddaný film tom, jak se řádí s kosatkami a keporkaky i o tom, jak těžké je k nim se dostat. Film je hlavně o freedvingu, tedy plavání s již zmíněnými rybami opředené legendami. Nefritové vody, film o jednom z nejstarších multisportovních závodů na světě Coast to Coast. Trať měřící 244 km a spojuje západní a východní pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu prověřuje síly sportovců již od roku 1983. Příběh dvou žen Hollie a Robyn je zvláštní tím, že jedna miluje sport a chce se posunout dál a druhá má již nejtěžší chvilku života za sebou, když překonala rakovinu a závod byl pro ni výzvou.

Poslední film to byl poetický příběh muže jenž až do konce svého života miloval lezení a o tom jak své zkušenosti dokázal předat i mladé generaci lezců. Slovenský dokument je nádherným a silným příběhem o životě Luba Rybanského a jde o krásné uctění památky věčného optimisty a velkého člověka. To je tedy letošní expediční kamera její jarní část a opět stojí za to.

Ladislav Beran