Formani přijedou z Itálie s představením Obludárium, Trottola uvádí titul Volchok, který letos vzbudil senzaci na festivalu Letní Letná. Jde o křehký a poetický příběh plný akrobacie, hravosti a výtvarných nápadů.

„Znám Cirque Trottola asi dvacet let a mám k jeho členům tak velkou důvěru, že bych za ně dal ruku do ohně. Vypracovali se v jeden z nejžádanějších souborů, které dělají takzvaný nový cirkus, ale zároveň zůstali perfektními lidmi. To je v jejich představení znát, stejně jako až nevídaná pracovitost. Tím jsou inspirací pro každé řemeslo a osloví i lidi, kteří běžně do divadla nechodí,“ shrnul Petr Forman.

Oba soubory pojí dlouholeté přátelství a vzájemná úcta. I když pracují odlišnými prostředky, docházejí k blízkému pohledu na okolní svět.
Francouzi s lehkostí zvládají náročné cirkusové techniky včetně vzdušné akrobacie. Ačkoli základ příběhu je komický, nechybí v něm bolest ani směšnost, připomíná Chaplina nebo Keatona.

Dekorace evokuje vetešnictví, v němž tři cirkusáci přeměňují otepi slámy, hadrové balíky ve cvičební nářadí. Jako rekvizity používají koště, plášť nebo žebřík. Jsou často krutí vůči ženám. „Mezi hrazdou a žebříkem je žena objektem, který se vyhazuje do vzduchu, je chycen na poslední chvíli, zamotán, zkroucen jako kus hadru. Nerovnováha, směšnost, nešikovnost – z toho všeho vytváří Trottola půvabnou magii, při které se smějeme i tajíme dech,“ napsal deník Le Monde.

Trottola vystoupí ve velkém šapitó, které stojí na závodišti, kam publikum projde přes zámecký areál. Formani obsadí několikapatrový dřevěný pavilon, kde rozehrají Obludárium, jež letos získalo Cenu Alfréda Radoka. Jeho hrdinové jsou postavy z kabaretů, nočních podniků, cirkusů, potulní komedianti, loutkáři, barové tanečnice, drzí pouťoví vyvolávači, věštkyně, tváře z němých grotesek, ale i lidé poznamenaní různými anomáliemi a deformacemi.
„Jsou to prapodivná stvoření, hříčky přírody i fantazie, zavržené i vyděděné,“ popsala produkční divadla Blanka Borůvková.

Formani se na Kratochvíli rádi vrací: Matěj tam učil děti vyrábět loutky, soubor hrál Barokní operu. „Je spousta zámků, ale málokdy jsou tak naplněné životem jako Kratochvíle. Příjemný pocit z nádherné památky se tady spojuje se zážitky z divadla a vzniká tím hodnota navíc,“ řekl Petr Forman.

Kratochvíle, kdysi letní sídlo Rožmberků a Eggenbergů, byla odpradávna určena zábavě. A tuto atmosféru si podle kastelána Vojtěcha Troupa zachovala. „Opravdu vidím, že u nás návštěvníci promění své chování, uvolní se a jsou vnímavější. V tomto rozpoložení si navíc mohou vychutnat dvě představení zaručené kvality,“ doplnil Troup.