Lenora tak mohla během soboty přivítat několik set návštěvníků z blízka i daleka.

„První slavnosti jsme v Lenoře uspořádali před dvěma roky u příležitosti odhalení pamětní desky Andreasi Hartauerovi, skladateli písně Na krásné Šumavě. O rok později jsme je zopakovali a letos jsme je připravili ve velkém stylu,“ připoměla historii zdejších slavností starostka Jaroslava Krnáková. Zároveň však připomněla, že samotné pečení chleba má v obci letitou tradici a historickou pec zde roztopí a voňavým těstem naplní, každou poslední sobotu v měsíci, vyjma zimního období.

I když zde v sobotu pečivo hrálo stěžejní roli, ať již v podobě pečení samého či v soutěži o nejlepší pekařský výrobek, zdejší slavnosti rozhodně nabízely mnohem více.

„Protože Lenora je obcí sklářskou, bude možno nahlédnout jak do brusírny skla, tak se seznámit s provozem huti Barbora. Chybět nebudou řemeslné stánky, divadlo ani živá hudba, o kterou se postará dechový orchestr ZUŠ Volary, Vitějčanka, harmonikáři a na své si přijdou i milovníci country. Svůj stánek s atrakcemi zde má Národní park Šumava, je zde bunjee trampolína a podobně,“ pokračovala v představení programu slavností Jaroslava Krnáková.

Stejně jako v předchozích dvou letech se malá sláva odehrála i u pomníku zmíněného Hartauera, odkud je krásný výhled na celou obec, ozdobenou Vltavou a okolními kopci.

Jak přiznala starostka Lenory Jaroslava Krnáková, jinak příjemný dojem kazí jen pohled na komín vyhaslé huti a rovněž chátrající sklárnu, která zanikla po nezdařené privatizaci již před několika lety.


Jaroslav Pulkrábek