Ta totiž za finanční podpory Rady vlády, Ministerstva kultury, Jihočeský kraje a Města Vimperk realizuje v letošním roce zajímavý romský projekt.

„V roce 2008 jsme založili taneční soubor Čhave Devlestar a na něj navázal projekt, který mimo jiné zahrnuje sociální služby, tedy poradenství v nepříznivých situacích jako jsou problémy s bydlením, se zaměstnáním či pomoc s výchovou a se vzděláváním dětí. Velice důležitá jsou i naše setkávání mimo taneční zkoušky, kdy diskutujeme o chování dětí, o správné výchově a společně hledáme východisko z případných problematických situací. Připravujeme často veřejná vystoupení tanečního souboru, která mají velký význam, jednak všechny ohromně motivují, mají vliv na kultivaci chování a v neposlední řadě umožňují našim dětem i jejich rodičům zažívat pocit úspěchu, pocit, že něco umím, dokážu, což bylo pro většinu poprvé v životě,“ přiblížila projekt ředitelka Oblastní charity Vimperk Mgr. Dana Marková.

Vimperské kulturní středisko je tak minimálně jednou týdně svědkem tanečního umu a vrozeného smyslu pro rytmus, který je tomuto etniku dán již od kolébky. O tom, že nejde jen o zaplnění volného času, ale o intenzivní a smysluplnou práci, přesvědčily i nedávné výsledky.

„Soutěžní přehlídku, která se uskutečnila letos v létě v Táboře, jsme zcela nečekaně vyhráli. Vzhledem k účasti vynikajícího dívčího souboru z Českého Krumlova jsme tajně doufali, že se nám podaří získat druhé místo. Jaké bylo naše překvapení, když porota vyhlásila výsledky a oznámila, že na prvním místě je Čhave Devlestar z Vimperka. Porota vyzdvihla přednosti našeho souboru, pochvalně zhodnotila početnost, věkovou rozmanitost i pestrost jednotlivých vystoupení,“ pochlubila se s výsledkem snažení Dana Marková.

Vimperští Romové za sebou mají i několik dalších úspěšných vystoupení a v srpnu dokonce uspořádali soutěž Miss Roma, která byla doplněna o bohatý kulturní program.

„Náš soubor vše dlouho připravoval, ženy se chopily i občerstvení, podávaly nejen nápoje, ale i smažené speciality vlastní kuchyně. Vítězky dostaly korunky, šerpy i věcné ceny, které připravily pracovnice Služby pro rodiny s dětmi Oblastní charity Vimperk. Do soutěže přispělo cenami i mnoho sponzorů, kterým tímto děkujeme. Romští návštěvníci z jiných měst byli překvapeni také kulturním zázemím, které mají vimperští Romové pro svou činnost ve Vimperku k dispozici,“ vzpomněla na nedávnou akci, která rovněž proběhla ve vimperském kulturním středisku, ředitelka Dana Marková.

Jaroslav Pulkrábek