Akce se uskuteční tentokrát třetí zářijový víkend od 15. do 17. 9. Jedná se o mezinárodní setkání básníků z České a Slovenské republiky a jeho součástí je i autorské čtení pro veřejnost, konané v zahradě zámku Kratochvíle. To je naplánované na sobotu 16. září od 16:30 hodin. „Hlavní část setkání spočívá ve vzájemném spolubytí autorů, kteří se mezi sebou mnohdy znají jen prostřednictvím své poezie, anebo se neznají vůbec. Každý rok společně vycházíme do krajiny Rožmberků, Karla Klostermanna a Julia Zeyera, debatujeme a vzájemně si nasloucháme. Autorské čtení je potom pomyslným vyvrcholením celého setkání, které si mohou užít i další milovníci poezie, a které tímto srdečně zveme,“ popisuje Vojtěch Kučera.

V minulých letech se v Netolicích objevili díky této akci takoví autoři, jako Radek Fridrich (držitel ceny Litera za poezii 2012), Ladislav Zedník (držitel ceny Litera za poezii 2016), Rudolf Jurolek (držitel ceny Bank Austria Literalis), Josef Hrubý (držitel ceny Litera za poezii 2011), Jaromír Typlt, Věra Rosí (držitelé Ceny Jiřího Ortena) a řada dalších. A také v letošním roce nabídne autorské čtení na zámku řadu zajímavých osobností. Účast přislíbilo dvanáct z oslovené dvacítky autorů, mimo jiné například básník a redaktor pražského nakladatelství FRA Petr Borkovec (držitel Ceny Jiřího Ortena) nebo Vít Janota, který byl za svou básnickou sbírku Víkend v jakémsi Švýcarsku (2016) letos nominován na cenu Litera za poezii. „Ze Slovenska pak přijede Michal Tallo, jehož debutovou sbírku Antimita označila básnířka Mila Haugová za zatím nejsilnější slovenský debut 21. století, a také Viktor Suchý, jemuž před nedávnem vyšla prvotina Básne o počasí. A přijedou i básnířky Kateřina Bolechová a Hana Pololáníková,“ doplňuje Radek Štěpánek.

Oproti minulým rokům se setkání posunulo na třetí zářijový víkend. A kvůli počtu autorů bude sobotní čtení znovu začínat už v půl páté odpoledne. „V září už se stmívá brzy a básníci se musejí vystřídat, než padne tma. Zatím nám vždy vyšlo počasí, uvidíme, jak to dopadne letos. Kvůli konání Poutě na Kratochvíli jsme čtení básníků o týden posunuli. Ale snad to nebude vadit,“ doufá kastelán
zámku Vojtěch Troup.

Při autorském čtení se mohou návštěvníci těšit i na drobné občerstvení, jako vždy nebude chybět ani netolický kapr a rybí polévka. „K zakoupení navíc budou přímo na místě sbírky autorů, některé z nich už u nás nejsou ani k sehnání, takže je večer na zámku je i vhodným místem k doplnění knihovny,“ dodávají pořadatelé.