Master's HammerBlack metalová skupina vznikla 
v roce 1987. Debutové album Ritual vyšlo v roce 1991, za CD Vracejte konve na místo dostali Anděla. Loni kapela vydala album Vagus Vetus. Hlavní osobností je František Štorm (*1966), žijící v Domaníně u Třeboně. Je respektovaný typograf, držitel ceny Revolver Revue. Jeho kniha Eseje o typografii získala nominaci na cenu Magnesia Litera.

KalleTáborské duo tvoří kytarista David Zeman a zpěvačka Veronika Buriánková, vzniklo v roce 2013. Patří k nové vlně v táborské alternativě. Loni jim vyšla kazeta Live from the Room. Oba hráli v kapele Veena a působí ve skupině Nod nod.

Nod nodSkupinu tvoří muzikanti z Tábora a Jindřichova Hradce, na Anděla nominovaní v kategorii punk & hard core. „Jsou něco jako poklad utopený v jezeře poblíž Zimohradu," píše se na jejich webu.

Všichni bodovali v žánrových cenách Anděl, které se budou předávat 7. dubna v pražském Paláci Akropolis, záznam odvysílá stanice ČT art.

Jednoho Anděla již má doma skupina Master's Hammer z Třeboně, za předposlední CD Vracejte konve na místo. Teď získala nominaci za album Vagus Vetus. „Má své kouzlo, plno skvělých momentů a hlavně tah na branku. Největší devízou jsou texty, na black metal netypické, hravé a skutečně na hranici geniality. František Štorm je na tuzemské metalové scéně totální extratřídou. Jeho slova mají atmosféru, zavedou vás do starých časů, stejně tak ale dokáží být sarkasticky kousavé," napsal v recenzi pro Deník novinář Václav Votruba.

Kapelu nominace překvapila. První slova lídra Františka Štorma zněla: „Už zase?" Říká, že ceny nesbírá a nemotivují ho. První Anděl je zastihl na cestách, ani ho nemohli osobně převzít.

"Ale je to krásný odlitek, dělá je Jarda Róna, skvělý sochař, malíř, kolega, kamarád, tak jsem si ho doma vystavil a líbí se mi, jako soška. Nespojuji to ale s činností, za kterou jsme cenu dostali. Přál bych i jiným skupinám, aby Anděla dostaly, je spousta dobrých kapel," řekl František Štorm.

Šance Jihočechů v kategorii hard & heavy odhaduje hudební novinář Václav Votruba. Tipuje, že zvítězí klatovští Asmodeus, tak nadšené recenze na české album dlouho nečetl. „Podařilo se jim natočit hodně osobitou a ojedinělou nahrávku. Já bych dal přednost pražským Et Moriemur, jejichž Ex Nihilo In Nihilum nemá na české scéně obdoby. Ale Master's Hammer jsou stále naprosto fascinující úkaz. Sešly se tři originální kapely, každá z nich si sošku zaslouží," popsal.

Šéf Master's Hammer má nad Anděly nadhled. Ale přiznává, že získat ho je příjemné. „Když už cenu dostaneme, tak bych kecal, že nás to netěší. Jsme rádi, že naši muziku po 25 letech, kdy oxidujeme na scéně, vůbec někdo poslouchá. Ale prostředím kapel jako my je kanál, temné zákoutí, křoví, pustina, les a ne světla reflektorů. A kdybychom Anděla náhodou dostali, asi utečeme do lesa a nebudeme ho ani přebírat," reagoval František Štorm.

Metalová legenda Master's Hammer již jednoho Anděla dostala. Teď má nominaci na dalšího, za album Vagus Vetus. Zleva na snímku Joe Harper, Jan Kapák, František Štorm a Necrocock.

Kapela Master's Hammer od roku 1992 neodehrála jediný koncert, jen natáčí alba. Hrát stejnou písničku x krát připadá jejím členům zbytečné. „Nahraju ji do kompjůtru a pak ji zapomenu. Baví nás skládat nápady jako koláž, ale ať si je lidé pustí doma, to je součást našeho životního postoje k showbyznysu a k sebeexhibování," doplnil 48letý František Štorm.

Hned na tři různá ocenění získalo nominaci táborské duo Kalle díky nahrávce Live from the Room (Živě z pokoje – pozn. red.). Na ceny Vinyla, Apollo a nyní na Anděla, v kategorii alternativa. Převzít mohou dokonce dva, v sekci punk & hard core je nominována skupina Nod nod, v níž dvojice také hraje. Jenže 
David Zeman a Veronika Buriánková, dle slov kritiků intimní písničkáři hutných emocí, si od cen drží odstup. Anděl podle nich ukazuje spíše na názor omezeného počtu kritiků, pro Kalle je důležitější zájem posluchačů.

„Zpětná vazba na koncertech nebo přímé ohlasy na desku jsou tím nejsilnějším pojítkem k radosti z toho, co děláme. Podobné ceny mohou dávat vzniku nezdravé rivalitě mezi kapelami a nominace nebo udílení cen mohou být někdy zdrojem většího rozčarování než konečného pozitivního přínosu," říká 25letý David Zeman.

Jihočeští AnděléPísecký písničkář Jiří Smrž (59 let) získal cenu Anděl za své nové album Kořeny. Má již tak druhého Anděla v kategorii folk a country, prvního získal za předchozí album Poslední láska.• 1992 Petr Muk
• 1992 Shalom
• 2005 Petr Kolář
• 2005 Jiří Smrž
• 2007 Sunshine
• 2010 Petr Muk, síň slávy
• 2010 Pub Animals
• 2012 Please The Trees
• 2012 Master's Hammer
• 2013 Jiří Smrž

S Veronikou Buriánkovou hrají od roku 2007. Jejich první kapela Veena jim přinesla hodně zkušeností, hráli na Planet festivalu či Radio Wave Live Session. Jako Kalle fungují tři roky, loni natočili na čtyřstopý kazetový magnetofon osm písní, které pod názvem Live from the Room vydali digitálně, na kazetě 
a na LP. Přitom nejdřív plánovali jen zachytit sami sebe, jak jim to zní naživo, nechtěli písně ani dávat na internet.

„Šlo nám o to, abychom měli něco v ruce pro návštěvníky koncertů. Způsob nahrávání 
a zvuk alba je odlišný než většina desek, které se dělají tak, aby zněly dokonale. Možná, že naše nahrávka zní nenuceně 
a obsahuje prvky, které skoro nikde jinde nejsou," uvažuje David Zeman.

Reakce na kazetu je překvapily. Veronika Buriánková (23) to řekla portálu vinyla.cz. „Ohlas, který kazeta sklízí, nás doteď překvapuje a dojímá. Objevila se spousta lidí, kteří nám vyjádřili podporu, přízeň, a já moc dobře vím, že něco takového jsem si snad ani nepředstavovala."

Když přijde řeč na inspiraci, odpovídají Kalle, kteří se žánrově řadí jako slowcore: zkrátka to přichází. Je pro ně moc příjemné, když si mohou jen tak hrát, a jestliže během jamování vznikne písnička, jde o bonus. Jejich letošním cílem je natočit desku s novými písněmi. „Máme muziku moc rádi," říká David Zeman a zní to věrohodně.