Pohyb muže s pistolí oznámil ve čtvrtek 7. února hodinu po poledni na policejní tísňovou linku řidič auta. Ten podle slov prachatické policejní mluvčí Martiny Joklové viděl muže se zbraní na přechodu pro chodce v Nebahovské ulici. „Řidič uvedl, že dotyčný má za pasem kalhot viditelně zastrčenou zbraň a zároveň dotyčného popsal,“ řekla mluvčí. Člověk se zbraní nenechal klidného ani další oznamovatele. Během několika minut totiž na policejní linku volal další všímavý člověk, že vidí, jak muž stejného popisu míří na odstavenou a prázdnou vlakovou soupravu na vlakovém nádraží v Prachaticích. „Po neznámém muži vyrazila ihned pátrat, jak speciální prvosledová hlídka prachatických policistů, tak i městští strážníci, kteří obdrželi obdobné oznámení o totožném muži, který byl se zbraní spatřen v jedné z prodejen v ulici Pod Branou,“ doplnila Martina Joklová.

Policie povolala do pátrání po ozbrojeném muži další hlídky, včetně policistů okolních obvodních oddělení a psovoda. Muže cizí státní příslušnosti se podařilo během krátké doby vypátrat městským strážníkům v areálu Parkán. „Strážníci dotyčného za použití donucovacích prostředků zpacifikovali,“ uvedla policejní mluvčí s tím, že strážníci také muže ztotožnili a zjistili, že jde o cizince bez domova a eskortovali ho na obvodní oddělení policie

Ukázalo se, že muž zbraň skutečně má. Strážníci ji našli na zádech za pasem. Při bližším zkoumání zbraně zjistili, že se jedná o dětskou plastovou hračku ve tvaru pistole. Tentokrát šlo jen o přestupek proti občanskému soužití a policisté ho předají k projednání ve správním řízení. I když tentokrát šlo jen hračku, policisté oceňují, že lidé pohotově reagují na podezřelá jednání osob v jejich okolí. „Viditelně nošená zbraň na těle či manipulace s ní, může vyvolat obavu o jejich život nebo zdraví,“ uzavřela Martina Joklová.