Předplatit Deník
Přihlásit
27. 1. - 28. 1.
2023
Prezidentské volby Kandidáti Danuše Nerudová

Danuše Nerudová

VÝSLEDKY VOLEB
Kandidát na prezidenta 2023 - Danuše Nerudová
Věk: 43 let
Povolání: VŠ profesorka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně
Strana: občanská kandidátka (80 tisíc podpisů), podporuje ji koalice Spolu
„Chci narovnání příležitostí pro muže a ženy, ať už se to týká platových a kariérních podmínek, či péče o děti.“
Sdílejte:

Danuše Nerudová

Danuše Nerudová umně využívá faktu, že ve společnosti se zvyšuje poptávka po ženách ve vysokých pozicích. Alespoň v prostředí, kde je zvyklá se pohybovat, tedy mezi akademiky, vysokoškoláky a politiky. Nerudová byla svého času nejmladší profesorkou a rektorkou. Je expertkou na daňové systémy v EU a do povědomí veřejnosti se dostala jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody, kterou ustavila tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

Nerudová se zasazuje o reálné narovnání příležitostí pro muže a ženy, ať už se to týká platových a kariérních podmínek, či péče o děti. Je to její stěžejní téma. Nevýhodou akademičky je, že kromě mateřského Brna není příliš známá. Lidé většinou netuší, jaké má názory na zahraniční politiku, zdravotnictví nebo urychlení bytové výstavby.

Přečtěte si exkluzivní rozhovor Deníku s kandidátkou Danuší Nerudovou:

Ekonomka a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová
Danuše Nerudová: Nepotřebujeme prezidenta, který si chce plnit svoje sny

K daňovému systému Deníku kandidátka, která od lidí získala přes 80 tisíc podpisů, řekla: „K diskusi je progrese. Nemusí jít o zavádění třetího pásma pro nejbohatší zaměstnance, ale třeba o zvýšení základní slevy na poplatníka, která by se chovala stejně jako bonus na dítě. Pokud má poplatník tak nízký základ daně, že si nemůže odečíst celou slevu, rozdíl by mu vyplatil finanční úřad. Taková progrese by pomohla nízkopříjmovým skupinám, ale částečně i střední třídě.“

Opřela se i do předchozí garnitury: „Když nastupovala Fialova vláda, byly veřejné finance v rozkladu. Na třináctiprocentní inflaci tedy zadělala Babišova vláda svojí plýtvavou politikou. Výchozí inflace v ČR tak byla podstatně vyšší než v ostatních státech. Proto jsme dnes mezi nejhoršími.“ Danuše Nerudová je jednou ze tří kandidátů podporovaných koalicí Spolu, ale třeba mezi Piráty patří k nejpreferovanějším.

Danuše Nerudová. Prezidentská kandidátka na Valašsku besedovala s voliči v Horní Lidči. Zaplnila nové kulturní centrum Trezor přírody, zahrála jí cimbálka.
Ústava není trhací kalendář, říká Nerudová. S vytaženými kostlivci počítala

Danuše Nerudová se narodila 4. ledna 1979 v Brně. Vystudovala obor hospodářská politika a správa na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. V lednu 2018 ji prezident jmenoval rektorkou Mendelovy univerzity v Brně. Je vdaná za manžela Roberta Nerudu a má dva syny.

Poslechněte si PODCAST Deníku: Manžel chce kandidátce na prezidentku přistřihnout křidýlka.

Manželství homosexuálů, předlistopadová členství v KSČ a největší hrozby dneška. Podívejte se, jaký má Danuše Nerudová názor na důležitá aktuální témata:

Sdílejte:

VOLEBNÍ ZPRAVODAJSTVÍ

HLAVNÍ ZPRÁVY