Předplatit Deník
Přihlásit
27. 1. - 28. 1.
2023
Prezidentské volby Kandidáti Andrej Babiš

Andrej Babiš

VÝSLEDKY VOLEB
Kandidát na prezidenta 2023 - Andrej Babiš
Věk: 68 let
Povolání: poslanec, bývalý premiér
Strana: ANO
„Vláda svou práci nedělá dobře, lidem nepomáhá účinně a energetickou krizi nezvládá. Proto chci na Hrad, abych jim pomohl.“
Sdílejte:

Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO, bývalý ministr financí v Sobotkově vládě a premiér (2017-2021) oznámil svoji kandidaturu přes soukromou TV Nova 30. října, tedy den předtím, než to původně plánoval učinit. A také tutéž neděli, kdy se po roce sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Rozhodnutý byl zřejmě už dlouho, možná záhy po loňských prohraných sněmovních volbách. Porážky nesnáší a své odhodlání zúčastnit se souboje o Pražský hrad zdůvodnil mizerným výkonem současné Fialovy vlády, která pro lidi nicnedělá, což by chtěl napravit. Přitom hlava státu podobné pravomoci nemá.

Už několik měsíců objíždí v karavanu města a vesnice v celé ČR, v čemž jistě bude pokračovat. Premiér Fiala na jeho oznámení reagoval větou: „V demokratických zemích obžalovaný politik odchází, Andrej Babiš hledá imunitu na Hradě. A to si ČR nezaslouží.“

Přečtěte si exkluzivní rozhovor Deníku s Andrejem Babišem:

Premiér Andrej Babiš
Andrej Babiš: Jako prezident bych zakopával příkopy

Skutečně poprvé v historii se chce prezidentem stát muž, který současně stojí před soudem (kauza Čapí hnízdo)Městský soud v Praze ho však 9. ledna 2023 zprostil obžaloby. Žalobce žádal pro Babiše tříletou podmínku a pokutu ve výši deset milionů korun.

Kromě toho Babiš patří k zájemcům, kteří byli před listopadem členy KSČ a navíc se na Slovensku dodnes soudí o to, zda byl agentem StB pod krycím jménem Bureš. Jeho podnikatelskou dráhu provází řada kontroverzí, zvláště ve vztahu k přebírání menších firem, jež pohltil koncern Agrofert. Právě Babišovo impérium, ačkoli ho v roce 2017 převedl do svěřenských fondů, se stalo předmětem kritiky Evropské komise kvůli jeho střetu zájmů a neoprávněnému čerpání dotací.

Babiš se od loňských voleb staví do role zásadního kritika pětikoaliční vlády, která podle něj svou práci nedělá dobře, lidem nepomáhá účinně a energetickou krizi nezvládá. Na tom zřejmě postaví svou kampaň. Podle průzkumů veřejného mínění šanci dostat se do druhého kola, ale v něm by ho porazil jak Petr Pavel, tak Danuše Nerudová.

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Babiš po úspěšných volbách: Fiala nemůže za inflaci, ale za to, že ji nesrazil

Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě. V témže městě vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické a v roce 1993 založil společnost Agrofert, kterou v roce 2017 převedl do svěřenského fondu. Z prvního manželství má dceru Adrianu a syna Andreje mladšího. S druhou ženou Monikou má dceru Vivien a syna Frederika.

Poslechněte si PODCAST Deníku: Andrej Babiš. Muž, který obohatil češtinu o nová slova.

Bydlení na Pražském hradě, největší hrozby dneška. Podívejte se, jaký má Andrej Babiš názor na dvě aktuální témata:

Sdílejte:

VOLEBNÍ ZPRAVODAJSTVÍ

HLAVNÍ ZPRÁVY