Vážnost situace si v klubu velice dobře uvědomují, ale nechtějí dělat za každou cenu nějaké překotné změny. To potvrzuje i sportovní manažer Petr Sailer. „Chceme se dostat do play off. Na tomto cíli se nic nemění," zdůrazní.

Vaše mužstvo pětkrát po sobě nezískalo jediný bod. V čem vidíte hlavní příčinu těchto nezdarů?
Samozřejmě to rozebíráme s trenéry i hráči. Názory na to jsou stejné z jejich strany i ze strany mé. Dokážeme hrát velice dobře a dostaneme  se i rychle do vedení. Především v domácích zápasech. Nevím, jestli je to ztrátou koncentrace nebo tím, že se hráči začnou bát o výsledek. Ale prostě jsme schopní nedotáhnout do konce i velice dobře rozehrané zápasy. Jako třeba nedávno doma s Plzní.

Body jste dost zbytečně ztratili i v posledních dvou utkáních ve Zlíně a doma s Karlovými Vary.
Ta jsme měli také dobře rozehraná, ale ztratili jsme je v posledních pěti minutách, což se nám v této sezoně nestalo poprvé. Nezvládáme závěry zápasů. V tom bych viděl asi největší příčinu těch porážek. Hráči se musí koncentrovat až do konce. A jak se říká, doslova na ledě puk sežrat.

Nepříznivé výsledky jste řešili. Zvažovali jste třeba také změny na trenérském postu nebo v hráčském kádru?
Výměna trenéra by přišla z rozhodnutí představenstva klubu. K tomu nedošlo. Bavili jsme se s generálním manažerem klubu panem Blažkem o případných změnách v hráčském kádru. Někdy to samozřejmě pomůže, ale hráčský trh v tuto chvíli žádné velké možnosti nenabízí.

Je velký problém sehnat kvalitního hokejistu?
Snažíme se hráčský trh mapovat a bavíme se s ostatními kluby, co mohou nabídnout. Nejsou ta ale adekvátní alternativy tomu, co my bychom potřebovali. Jednalo by se spíše jen o takové gesto a není vůbec jisté, že by to něčemu pomohlo. Hráči, kteří by připadali v úvahu, nemají takovou kvalitu, aby našemu týmu výrazněji pomohli. Naše mužstvo je dostatečně silné a i hráči to tak cítí. Je jenom třeba, aby si to srovnali v hlavách.

Více než dva měsíce jste mohli využívat služeb hráčů z NHL. Pomohli hodně?
Jejich přínos byl obrovský. I z pohledu diváků, protože oni skutečně dokázali bavit hokejem. Pro mužstvo byli velkou pomocí a především mladí kluci v šatně viděli přístup hvězd, které něco dokázaly. Nejen v zápasech, ale i na tréninku byla jejich přítomnost opravdu hodně cítit. Hlavně mladí hráči si od nich mohli hodně vzít. Do týmu navíc přišli v době, kdy jsme měli hodně zraněných, a mimořádně nám pomohli.

Nedoufali jste, že výluka v zámoří bude trvat až do konce sezony? Tím by se rýsovala možnost poskládat pro play off mimořádně silné mužstvo.
Pokud by výluka skutečně trvala do konce sezony, tak bychom měli skutečně strašně silné mužstvo. Na druhou stranu jsme s tím nemohli počítat. Já osobně jsem předpokládal, že se dohodnou už někdy kolem Vánoc. Museli jsme počítat s tím, že ti kluci jednou odejdou.

Odchod hráčů z NHL byl však velkou ztrátou. Dokáží teď na sebe vzít zodpovědnost další hráči?
Než přišli kluci z NHL, tak jsme také dokázali odehrát parádní zápasy. Mužstvo svou sílu určitě má, ale kvůli zraněním se to trochu rozbouralo.

Posledním lednovým dnem končí uzávěrka veškerých transferů. Chystáte do té doby ještě nějaký posílení týmu třeba alespoň formou střídavých startů?
Rádi bychom posílili, ale to by hráči na trhu museli být. Největší problém je mezi obránci. Celá extraliga kvůli tomu brečí, protože kvalitní beci prostě nejsou. Dobré obránce si každý tým hlídá a je obrovská potíž někoho sehnat. Spíše si musíme pomoci z vlastních zdrojů.

Sehnat nějakého obránce je teď váš hlavní úkol?
Určitě. Máme smůlu v tom, že dlouhodobě zraněný je náš elitní obránce Peter Mikuš. To je pro nás velká škoda. Je to kvalitní hráč i do přesilovek. Po podobném typu obránce se poohlížíme. Je to ale těžké, protože na trhu prostě nejsou.

Stihne Peter Mikuš alespoň závěr sezony?
Ke konci prosince začal bruslit. Podle slov lékařů je jeho operované koleno ve velmi dobrém stavu. Jde o to, aby ho teď dobře posílil. Věřím, že Peter ještě něco odehrát stihne.

Gólmanská jednička Jakub Kovář dlouho laboroval se zraněnou rukou. Už je stoprocentně fit?
Kuba je stoprocentně fit a po svém návratu po zranění prokazuje, že je kvalitním brankářem. Ve spoustě zápasů nám strašně pomohl.

Po dobu Kovářova zranění odváděl v brance velmi dobré služby Pavel Kantor. Nyní ale většinou jen vysedává na střídačce. Počítáte s jeho nasazením na střídavý start v první lize, aby se alespoň trochu udržel v zápasovém rytmu?
Pavel Kantor má vyřízený střídavý start do Mladé Boleslavi, která o něj hodně stála. Právě Boleslav nám vyšla vstříc v době, kdy jsme měli problém s gólmany. Zapůjčili nám Vlastu Lakosila a později i obránce Milana Tomana. Určitě bylo lepší, že jsme Kantymu vyřídili střídavý start do Boleslavi, kde je kvalitní tým a hraje na špičce tabulky. Pavel u nás odchytal výborné zápasy a po psychické stránce by asi nebylo dobré poslat ho někam, kde by v několika utkáních dostal velké množství branek. To by ho určitě srazilo.

Máte na mysli Písek?
Ano.

V Mladé Boleslavi už Kantor nějaký zápas odchytal?
Ještě ne. Záležet bude hlavně na Boleslavi. Pavel Kantor teď po dohodě s trenéry a Kubou Kovářem odchytal zápas ve Zlíně a nevedl si špatně. Není to ale jednoduchá situace, protože my ho tady při zranění Lukáše Sáblíka potřebujeme také na tréninku.

Na měsíční hostování jste měli z Mladé Boleslavi půjčeného zkušeného obránce Milana Tomana. Můžete s ním počítat i nadále?
Hostování u nás mu vypršelo šestého ledna. Jednali jsme s Boleslaví o tom, že by u nás působil dlouhodoběji, aby ho trenéři mohli zabudovat do přesilovek i celého herního systému. To ale Boleslav nechtěla a pouštěla by nám ho jenom občas na nějaký zápas. Milan tak trávil většinu času v autě, což by časem mělo negativní vliv na jeho výkony v Boleslavi i tady v Budějovicích.

Toman tedy v Budějovicích skončil?
Ano. Boleslav ho nechtěla uvolnit v dlouhodobějším horizontu, takže nemělo smysl ve spolupráci pokračovat.

Budete posilovat také v útoku, nebo zbytek sezony dohrajete s aktuálním kádrem?
Myslím si, že útočníků je tady dost a budeme s nimi pracovat. Po střevních problémech se vrací Lukáš Květoň a v příštím týdnu by už měl být k dispozici i Martin Podlešák. Nechceme za každou cenu doplňovat kádr hráčem, který by třeba nezapadl. Takový nějaký unáhlený krok udělat nechceme.

Smlouvu v NHL nemají podepsanou Radkové Martínek a Dvořák. Jste s nimi v kontaktu, jestli by v případě, že nepodepíší nový kontrakt, odehráli případně zbytek letošní sezony ve vašem týmu?
Radek Martínek chce skutečně ukončit kariéru. Nevím, jak by se rozhodl, pokud by v Americe nějaká nabídka přišla. Ale jinak chce s hokejem skončit. S Radkem Dvořákem jsme tuto variantu probírali. Říkali jsme mu, že v takovém případě má u nás otevřené dveře dokořán. On řekl, že je za to rád a bude o tom přemýšlet. V tuto chvíli ale odletěl do Ameriky a bude tam jednat o nové smlouvě v NHL.

Čekají vás o víkendu dva zápasy na ledě soupeřů. V pátek v Praze na Slavii a v neděli ve Vítkovicích. Co si od těchto dvou utkání slibujete?
Jsou to v každém případě těžké zápasy. Slavia je v pohodě a Vítkovice jsou jedním  z týmů, které se v tabulce pohybují kolem nás. Do každého duelu ale jdeme s tím, že chceme urvat co nejvíce bodů. V naší situaci musíme přistupovat ke každému zápasu s maximálním úsilím.

Na Slavii pojedete se stejnou sestavou, která hrála proti Karlovým Varům, plus uzdravený Lukáš Květoň?
Mělo by to tak být. Vrátil se také Stanislav Dietz, který by měl trochu zvednou konkurenci mezi obránci. Je to nás hráč a hlavně kolem našich hráčů by se to mělo točit.