HC Vimperk – HC Velká Radouň 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Antihokej vyhrál nad hokejem, to je povzdech jednoho z domácích hráčů po zápase prvního souboje semifinále hokejového Penta cupu a něco na tom pravdy je.

Hosté byli více než polovinu zápasu v trvalé defenzivě a jejich brankář Horal je držel po celý čas nad vodou. Ve třetí třetině srovnali a v přesilovce v konci zápasu strhli vítězství na svoji stranu. A co domácí? Ti zemřeli na hokejovost a zejména na neproměňování šancí. Do brankáře a obrany hostů tak důkladně bušili, až si sami natloukli a v konci zápasu již na vyrovnání nebylo sil. V avizované sestavě došlo ke dvěma změnám, v brance dostal před Zemanem přednost Grulich a nepřítomného Nováka nahradil Paule.

Utkání bylo zpočátku opatrné, ale pak postupně začal již výše zmíněný souboj brankáře hostů versus HC Vimperk. V 6. minutě Janda zblízka do brankáře, v 7. minutě Pešl to samé. Následná přesilovka domácích znamenala ještě větší tlak a vteřinu po ní Karhan nahodil, Slabý tečoval a domácí vedli. Kdo by si pomyslel, že to je jediný puk, který se dostane za záda radouňského Horala. A domácí pravidelně pálili své možnosti dále. V 10. minutě Pošmourný sám, Horal chytá. V 11. minutě dvojice Slabý – Janda sami před brankářem, opět radouňský brankář nekapituloval. Je 14. minuta a za překonaným Horalem zazvonila tyč po Langově střele.

Zápas Horal – HC Vimperk pokračoval dál. Ve 22. minutě, Boškova gólová střela končí v lapačce brankáře hostů. V polovině zápasu opět za překonaným Horalem zvoní tyč po střele Jandy. Hosté ale začínají postupně vyrovnávat hru a jsou stále nepříjemnější, přesto domácí mají ještě dvě tutovky. Ve 37. minutě strká puk šikovně pod brankáře Pošmourný, ale ten jej na čáře zastavuje. V poslední minutě třetiny se k odvážnému a velkému sólu rozjel Janda, projel všemi radouňskými hráči, ale toho posledního nedokázal překonat, brankář Horal chytil střelu bravurně do lapačky, takže místo, aby po dvou třetinách byl stav alespoň 5:0 pro Vimperk, tak byl pouze jenom 1:0.

Ubití domácí ve třetí třetině již neměli šťávu a naopak hosté, kteří v průběhu předchozích třetin přežili klinickou smrt, zřetelně přidali. Již ve 42. minutě mohli vyrovnat, naštěstí šla střela nad prázdnou branku Grulicha. Po netaktickém vyhození na zakázané uvolňování se ve 44. minutě vhazovalo v obranné třetině domácích a po prohraném buly naněkolikrát hosté přeci jenom vyrovnali. Po vstřelené brance se začalo hrát vabank z obou stran, ale hosté s přibývajícím časem byli stále lepším týmem. Zvláště v přesilovkách si vytvořili převahu a hned dvakrát Grulich v průběhu několika minut skvěle zachraňoval. Osud utkání se naplnil pět minut před koncem. Hosté hráli přesilovku, a když ještě Kouba ztratil hůl, byli domácí pod neuvěřitelným tlakem. Hosté po vyjetí zpoza branky ze strany Grulicha prostřelili a dali vítězný gól. Domácí se zvedli v posledních pěti minutách k zoufalému náporu. Jenže Pošmourného průnik ani dvouminutová přesilovka vyrovnání nepřinesla, protože opět a zase brankář Radouně byl proti. Dvě minuty před koncem Grulich ještě zneškodnil samostatný nájezd, ale to bylo vlastně vše. Závěr zápasu odehráli hosté mistrovsky a domácí nepustili do své třetiny a ni ke hře bez brankáře.

HC Velká Radouň – HC Vimperk 4:5 (1:3, 1:1, 2:1)

Brankou v poslední minutě dosáhl Vimperk na vítězství a vyrovnal tak semifinálovou sérii na 1:1. Ve středu se na vimperském ledě rozhodne definitivně, kdo postoupí do finále. Vimperští v odvetě nastoupili se dvěma změnami, v brance Zeman a místo nemocného Coufala do prvé obranné dvojice nastoupil Horejš.

Domácí v maximálně silné sestavě, tedy i s pendly z Jindřichova Hradce, chtěli rozhodnout co nejdříve, ale hosté začali maximálně odpovědně, důrazně a i útočně. Po ubráněné přesilovce aktivitu Pešla dokázal zužitkovat Pošmourný a již ve 4. minutě otevíral skóre. Domácí se z tohoto úderu nestačili vzpamatovat a v následné přesilovce nahodil puk na branku Horejš a s pomocí lehké teče domácího obránce vedl Vimperk již v 6. minutě 2:0. Radouňští ale v polovině třetiny využili vimperského nevyhození a po střele zblízka snižovali na 1:2. Vyrovnání mohlo být do minuty, když domácí jeli dva na jednoho, ale Zeman těžkou střelu vykryl. V 17. minutě s nejvyšším úsilím udržel Ženíšek útočnou modrou, přihrál Boškovi a ten zvýšil na 3:1. Do konce třetiny hráli domácí pod trvalým tlakem Vimperka a byla jen škoda, že to neznamenalo další navýšení skóre.

Úvod druhé třetiny patřil domácím, ale hosté odolali a dokonce Paule dostal puk za Horalova záda počtvrté, ale vysokou holí, takže rozhodčí Holub správně branku neuznal. Zbytečný faul Karhana znamenal oslabení a snížení na 2:3, stalo se ve 26. minutě. Zápas se nečekaně přiostřil a zvláště dva hrubé fauly domácích si žádaly více než jen dvouminutový trest. Přesilovky ale hosté nezužitkovali a naopak se později museli bránit oslabení. Při něm ujel Slabý, ale brankář Radouně puk chytil. Nicméně Radouň pokračovala v přesilovce a zle hostům zatápěla. V poslední minutě třetiny vybojoval ztracený puk za brankou Radouně Pošmourný, nahrál před branku Koubovi a ten zvýšil na 4:2.

Co se dělo ve třetí třetině, bylo k neuvěření, domácí nastoupili do třetiny tak razantně, že během deseti vteřin po prohraném buly bylo sníženo. Za čtyři minuty bylo vyrovnáno, když radouňský útočník přebruslil Voldřicha a pod padajícím Zemanem vstřelil čtvrtou branku. Hosté vyměnili brankáře a Grulich až do konce zápasu i s handicapem zraněného kolena předváděl v brance divy. A musel, protože domácí byli po celou třetí třetinu o třídu lepší a hosté jen náhodně vyhazovali. Velké šance Radouně na sebe nedaly dlouho čekat. V 51. minutě Grulich v průběhu několika vteřin předvedl na čáře tři vynikající zákroky a stejnou sérii si zopakoval znova o minutu později. Od 56. minuty hráli Vimperští přesilovku a i když šance byly, mohlo být vše naopak. Domácí totiž v jejím závěru odjeli, ale radouňský střelec sám před Grulichem pálil nad. V čase 58:21 zbytečně fauloval radouňský hráč a hosté dostali poslední příležitost v normálním čase jít opět do vedení. Puk do třetiny zatáhl Předota, přenechal jej Jandovi, ten naznačil střelu, ale přihrál doleva na volného Slabého, který zkušeně puk zpracoval, chvilku si počkal a nad padajícího Horala vsítil pátou branku Vimperka. Po pravdě to byla první nezblokovaná pořádná střela v této třetině. Do konce utkání zbývalo 44 vteřin, které Vimperští i při odvolání radouňského brankáře ubránili.

Ve středu od 19 hodin se na vimperském stadionu tedy definitivně rozhodne, které mužstvo půjde z této série do finále Penta cupu. I druhá semifinálová dvojice hraje třetí rozhodující zápas, zda půjde do finále Veselí či Soběslav, to se rozhodne na veselském ledě.